Yağlı saçlardan kurtulmanın 7 harika yolu

| 2015/01/13 | 0 Comments
Yağlı saçlar

Yağlı saçlardan kurtulma

Saçınızı yıkadıktan sonra her gün ya da iki günde bir saçınız yağlanıyor ise yağlı saçlar yönelik bu yazıda açıklanan bazı çözümlere ilgi duyuyor olabilirsiniz. İlk kez yağlarla üstesinden gelme girişimi, oldukça zorlu olabilir. Temizlenmesi ve parlak olması gerekirken yağlı saç ağır, yağlı, mat görünebilir. Saç köklerinizin yağlanması, saçlarınıza hacim kazandırmak istediğiniz vakit yeni bir problemi ortaya çıkarır ayrıca kirli olduğu hissi de verebilir. Yağlı saçlar için hazırlanan bu çözümleri takip edere yağlı çözüm derdini hafifletin.

1. Asidik Durulama

Yağlı saçın çevresi için limon suyu ve sirke en ucuz ve en kolay çözüm yoludur. Bütün ihtiyacınız olan bir bardak su ile bir limon suyu ya da iki çay kaşığı sirkedir. İkisini birlikte karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı genellikle en yağlı bölge olan saç köklerine dökün. Sonra saçınızı ılık su ile arındırın. Bu seyreltik saç durulaması saçınızdaki yağı ve ürün artıklarını azaltılmasına yardımcı olacaktır.

2. Karbonat

Yağlı saçlar için bir diğer bütçe dostu deva ise karbonat soda kullanmaktır. İki çay kaşığı karbonat ile bir litre suyu iyice karıştırın. Sonra saçınıza sürün. Karışımı kafanızda yirmi dakika kadar bekletin. Sonra ılık su ile kafanızdan iyice arındırın. Diğer püf noktası ise saç köklerine karbonat soda serpmektir ve sonra saçınızı fırçalayın.

3. Sansınızı Deneyin

Bir dahaki sefere alkollü içecekten haz alır iken bir miktarını saçınıza dökün. Yüksek alkol içerikli herhangi bir alkollü içeceği, alkolün etkisini azaltmak için birkaç bardak su ile karıştırın. Sonra da yağlı saç derisi için kurutucu etkisi olabilen karışımı kafanıza sürün. Son olarak karışımı su ile kafanızdan iyice arındırdığınıza emin olun, ayrıca her ne yaparsanız yapın sakın seyreltilmiş karışımı içmeyin.

4. Biberiye Çayı

Çay, saç derisine ve saça aşırı yağ girişini düşürmekte müthiş olan tannik asidi içerir. Sarıpapatyada da yeşil çay kullanabilirsiniz fakat biberiye çayı, aşırı yağ üretimiyle başa çıkan gerekli yağları içerdiğinden son derece tavsiye edilmektedir. Kaynamış sudan bir bardak su doldurun ve poşet çayı ya da bildiğimiz işlenmiş çaylardan iki kaşık çayı yaklaşım yirmi dakika kadar demlemeye bırakın ve sonra soğumasına izin verin. Son olarak bu karışımı saçınızı şampuanladıktan sonra saçınıza sürün. Kokudan hoşlandıysanız saçınızı durulamaya gerek yoktur.

5. Elma Suyu Sirkesi

Elma suyu sirkesinin öyle inanılmaz sağlık ve güzellik uygulamaları vardır ki, bir tür akıllara durgunluk veren sıvıdır. Çeyrek bardak elma suyu sirkesi ile 273 gramlık suyu karıştırarak kendi yağlı saç tedavinizi yaratabilirsiniz. Saçınızı şampuanladıktan sonra saç derisine yoğunlaşarak bu karışımı saçınıza sürünüz. Bu karışım kaşıntılı saç derisini rahatlatması ve pH dengesini eski haline kavuşturması açısından olağan üstüdür.

6. Gargara

Saçınıza gargara yapmak komik görünebilir, fakat bu işlem, yağlanmayı azaltan etkili kan durdurucun çalıştığı gibi çalışır. Eşit miktarlardaki ağız gargarası ile cadı fındığını birlikte karıştırmaya çalışın. Saçınızı şampuanladıktan sonra pamuk yumağını hafifçe karışıma batırın sonra da saçınıza sürmemek koşuluyla saç derinize sürün. Bu tedavi saçınızdaki yağ üretimini düşürmeye yardımcı olacaktır.

7. Aloe Vera

Yağlı saçla mücadele etmek için öncelikle kendi şampuanınızı yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Bir çay kaşığı aloe vera jeli ile bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın, sonra elde ettiğiniz karışımı bir bardak favori şampuanınıza ekleyin ve karıştırın. Bu yeni elde ettiğiniz karışımı bir kap içerisinde buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Bu “kendi başına yap” türü şampuan ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir, kaşıntılı saç derinizi rahatlatabilir, parlaklığını geri kazandırabilir ve de yağ üretimini düşürebilir. Yağlı saçlara sahip olmak, bir takım pahalı saç bakım ürünlerinize para yatırmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Oldukça çok miktarda saçınıza canlılığını geri verebileceğiniz ucuz ev yapımı ilaçlar mevcuttur. Eğer daha önce yağlı saçlar için ev yapımı ilaçlar denemediyseniz, hala vakit kaybetmeden bu yöntemleri deneyin.

Kategori: Düz saç bakımı, Saç Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.