Yanık acısı ve yanık ağrısı nasıl giderilir?

0
Cilt yanığı nasıl geçer
Yanık acısı ve yanık ağrısı nasıl giderilir

Mutfakta yemek pişirirken ufak yanmalara maruz kalabilirsiniz. Yanıklar güneş tarafından ya da kullandığınız saç maşaları gibi araç gereçlerden veya kaynar derecede sıcaklıktaki kahve, çay gibi içeceklerden olabilir. Eğer doğru ve hızlı bir şekilde yaralara tedavi etmezseniz her nasıl olursa olsun ufak ya da büyük yanmalar kalıcı izler bırakabilir. Ufak çaptaki yanıkları tedavi edebilirsiniz ve rahatsızlıklarınızı evdeki yaygın eşyaları ve sağduyunuzu kullanarak tedavi edebilirsiniz.

Yanık acısı için malzemeler

  • Gazlı bez
  • Güneş kremi

Yanık acısını gidermek için yapabilecekleriniz

1

Yanmış bölgeyi çeşme suyunda soğutun. Su ne çok soğuk ne de buzlu olmasın. Ilık olmasına dikkat edin. Suda elinizi bekletin ve yanmış hiçbir kıyafet ile yarayı sırılsıklam etmeyin. Suyun alanda yayılmasına izin verin ve etraftaki yanmış giysileri suda bekletin. Yanan giysilerin hiç birini yanık yerinden uzaklaştırmayın.

2

Yanan alanı en az 20 – 25 dakika ılık suda bekletin. Bu yanmanın acısını azaltacak ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Tereyağı veya gres yağı gibi yağları sakın yanmış alana sürülmemelidir.

3

Mümkün oldukça yarayı ılık suda tutun. Suda beklemiş kıyafetlerden birini giyin ve yanmış yerin üzerinde bekletin. Kıyafetiniz kurumaya başlayınca tekrardan suda bekletin, ıslatın ve tekrar giyin.

4

Alanı sterile edilmiş gazlı bez ile örtün. Pamuk yumaklarını kullanmayın, pamuk derinize yapışabilir.

5

Şişlik ve kızarıklıkların belirtilerini izleyin. Yara izinin kalmasının en yaygın nedeni budur. Eğer ağrı çekerseniz, ağrı kesici bir hap alın. Aspirin, parasetamol yâda bir aneljik ilaç olan ibuprofen kullanın.

6

Yaralanmış bölgeyi bir yıl kadar güneşe maruz kalmasından koruyun. Cildin pigmentasyon değişiklikleri önlemek için yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

İpuçları ve Uyarılar

  • Yanmış alanları yatıştırmak için dolabınızda aloe spreyi bulundurun.
  • Göz kenarlarınızda, kasıklarınızda, ağzınızda ya da yaralanmış alanda 5 cm lik yanmadan daha büyük bir yanma acısı çekerseniz bir doktora görünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.