Yanık izi giderici öneriler

0
Cilt lekesi giderme
Yanık izi giderici öneriler

Deride güneşten veya sıcak bir tavadan meydana gelen küçük yanık izlerine uygulayacağınız doğal ürünler veya cilt bakımı ürünleri işinize çok yarayabilir. Büyük alev yanıklarına profesyonel tıbbi bakım gerekirken, güneşten kaynaklanan küçük yanık izlerine losyonlar kullanarak doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Bitki Jelleri Uygulayarak Yanıkları Hafifletme

Bitkilerden yapılan jelleri yanıklara uygulayarak, yanık etrafındaki kızarıklıkları ve iltihapları azaltabilirsiniz. Bitki jellerini aktarlardan veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca aktarlardan temin edeceğiniz bitki yapraklarını, yaraya uyguladığınız jellerin üzerine koyarak bitki ile yanıkların üzerine bandaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı günde üç kez yaparak yanık izlerinizi hafifletebilirsiniz.

Zeytinyağı İle Cilt Yumuşatma

Yanık sonrası cilt üzerine uyguladığınız zeytinyağı ile ciltte yumuşama meydana gelecek ve cildinizin yanık kısmında yeni hücreler oluşmaya başlayacaktır. Zeytinyağı ölü deri hücrelerini gevşetir ve yeni hücrelerin büyümesini hızlandırır. Yanık izlerinize 2 çay kaşığı zeytinyağı dökerek 3 – 4 dakika boyunca yanıklarınızı ovabilirsiniz. Zeytinyağını ovma işleminden sonra 5 dakika daha yanıklarınızda bekletin. Bir bezi sıcak su ile yıkayın ve cildinizin üzerine koyun. Bez soğuduktan sonra cildinizdeki zeytinyağını da silerek bezi yanıklarınızın üzerinden alın.

Toz Şeker ve Bal İle Merhem Yapma

1

Zeytinyağı kullanarak yumuşattığınız yanıklarınıza eşit miktarda toz şeker ve balı karıştırarak sürün. 10 dakika kurumasını bekledikten sonra cildin altına zarar vermeyecek şekilde yanık yüzeyini fırçalayın. Toz şeker ve bal deri hücrelerini kurutacak ve kızarıklıkları azaltacaktır.

2

Bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı toz şekere hafif ılık su koyarak karıştırın ve macun haline getirin. Daha sonra yanıklarınızın üzerine sürün. 15 dakika sonra bal ve toz şeker karışımını uyguladığınız yanık yerlerini ılık su ile iyice yıkayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.