Yanık izi nasıl geçer? Ne kullanmalısınız?

0
İç giyim
Yanık izi nasıl geçer

Cildiniz yanmış ise, uygun tıbbi tedavi yöntemleri ile daha fazla zarar görmesini ve daha çok iz bırakmasını önlemek için çok hızlı davranmalısınız. Yanık dokusunun şiddetine bağlı olarak ilaçlarla yanık izlerini hafifletebilirsiniz. Şişkinliği azaltmak, kızarıklığı gidermek ve renk değişikliğini önlemek için doğal tedavi yöntemleri etki etmediğinde cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Yanık izi için malzemeler

  • A, C ve E vitamini içeren kremler
  • Steroid enjeksiyonları
  • Lazer tedavileri
  • Kakao yağı özlü kremler
  • Gül ve Lavanta yağı

Yanık izini geçirmek için adımlar

1

Yanık izlerinin görünümünü hafifletmek için öncelikle yanık derecesini belirleyin ve kendinize bir yol seçin. Doktorunuza olası tedavi seçeneklerini sorun ve daha kolay yöntemleri isteyin. Aşırı derecede yanıklar hipertrofik ya da keloid olarak sınıflandırılır ve izlerinin gitmesi oldukça zordur.

2

Yara izi azaltmak için yöntemler denemeden önce yanıkların iyileşmesini bekleyin. Kakako yağından yapılmış kremleri yanıklarınıza uygulayın. A, C ve E vitaminleri içeren topikal merhemleri eczanelerden satın alarak yanık yerlerinize uygulayın. Yanık izlerinin hafiflediğini fark edeceksiniz.

3

Gül yağı ve lavanta yağını bitkisel ilaç olarak kullanabilirsiniz. Uçucu yağ içerikli kremler kullanırken dikkatli olunuz ve kullanım talimatlarına uyun.

4

Ağızdan alınan reçeteli ilaçlar da yanık izleri görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle anti histaminik veya korti kosteroid içerir. Bu ilaçlar cilt yanıklarının büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak ayarlanabilir dozda alınmalıdır. Bu tür yanık azaltıcı ilaçları ağız yoluyla almak için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

5

Şiddetli yanık izleri için lazer tedavisine başvurabilirsiniz. Lazer tedavisi ve steroid enjeksiyonları ile yanık dokular çıkarılabilir. Genellikle günlük aktiviteleri engelleyen 3. Derece yanıkları için lazer tedavisi ve steroid enjeksiyonları kullanılmalıdır. Ayrıca kaşıntı veren zorlayıcı yanık izleri içinde kullanılabilir.

İpuçları

  • Eğer bir yanık izi görünümünü azaltmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız öncelikle doktora başvurmalısınız.
  • Ayrıca yanık izlerini güneş ışınlarına maruz bırakmayın. Güneş zararlı hipertrofik veya keloid ışınlarını içermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.