Yanık izlerini geçirmek için bitkisel çözümler

0
Bikini
Yanık izlerini geçirmek için

Yanıklar, hafif ya da ciddi ne şekilde olursa olsun genellikle ciltte iz bırakabilirler. Bazı izler derin ve ciddi olup plastik cerrahi ile düzeltilmektedir. Ancak çoğu küçük izler doğal tedavi yöntemleri ile yavaş yavaş düzeltilebilir.

Cildiniz herhangi bir sebeple yandığı anda hemen 10 – 15 dakika boyunca soğuk su ile yıkamalısınız. Bunu bir musluk altında bekleterek sağlayabilirsiniz. Yaranın iyileşmesi için E vitamini içeren besinlre tüketebilir ve özellikle yaraya uygulayabilirsiniz. Yanık izleriniz derinliğine göre zamanla geçecektir.

Badem yağı

Bir yanık sorası oluşmuş yaralar için badem yağı uygulayabilirsiniz. Yara içine ve yüzeyine badem yağı uyguladığınızda zamanla yaralarınız kapanacak, solmuş deriler canlanacak ve koyu kahverengi görüntünün yerini daha açık canlı cilt rengi alacaktır.

Limon Suyu

Taze sıkılmış limon suyunu yanık izi bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz. Limon asidik özellikleri ile cildinizde kimyasal tepkime gerçekleştirecek ve yanık izinin soyulmasını sağlayacaktır. Limon suyu ile cildin dış katmanları kalkacak, yanık izlerinin bulunduğu yerlerden daha yumuşak ve taze deriler çıkacaktır.

Domates Püresi

Domates püresini çıkarın ve yanık yerlere sürünüz. Yanıklarınız hafifleyecek ve cildiniz yumuşayacaktır. İyi bir sonuç almak için günde iki defa sabırla domates püresini cildinize uygulayın.

Uyarılar

Yanıklarınız yara halinde iken kesinlikle limon suyu uygulamayın. Uyguladığınız anda cildinizi yakabilir ve büyük acı çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.