Yara izi geçiren kremlerin kullanılması

0
Yara izi kremi
Yara izi geçiren krem

Çoğu yaralar iyileşirken kaşıntı hissi duyabilir ve yaraların ağrılarını hissedebilirsiniz. Ayrıca yaraların iyileşmesi sonrası ortaya çıkan yara izleri hoş olmayan bir görüntüye sahip olabilir. Yaraların iyileşmesi sırasında kremler kullanarak kaşınmayı azaltabilir ve iyileşme sonrası kalacak yara izlerini hafifletebilirsiniz. Krem ile uygulanan bu doğal yöntem ucuz ve kolay olabilir ancak garantili bir çözüm yolu değildir.

Uzman doktorlar size yara izlerinizi azaltmak için kortik osteroid kremler veya silikon bazlı formüller içeren yara izi geçiren kremler önerebilirler. Bu kremleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca eczanelerde bunun gibi yara izlerini tedavi edici çok sayıda kremler ve jeller bulunmaktadır. Bu krem ve jeller farklı içeriklerde olabilirler. Örneğin silikon, hidrojel, kortizon içeren kremler kullanılabileceği gibi; vitaminler, soğan özleri ve yeşil çay içerikli jeller ve kremlerde kullanılabilmektedir.

Yanılgılar

E vitamininin yara tedavisi için uygulanması, klinik açıdan verimsiz bir uygulamadır. Yaraya hiçbir faydasının olmadığı yapılan bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. E vitamini iyileştirmeyi geciktirebileceği gibi, alerjik reaksiyonları da tetikleyebilmektedir. Ayrıca E vitamini yara izlerinin kaybolmasına da çok fazla olumlu etkisi olmamaktadır.

Alternatifler Yöntemler

Eczanelerden temin edeceğiniz silikon özellikli kremi yara üzerine sürün. Uygulanan bu kremler yara üzerinde birkaç saat kalmakta ve maske görevi görmektedir. Daha sonra bu maskeyi çıkarın. Bu silikon kremleri bir hafta boyunca uygulayın. Hem yaraların iyileşmesinde hem de yara izlerini kaybolmasında önemli pozitif rol oynayacaktır.

Uyarı

Yara yerlerinize krem sürmeden önce enfeksiyona karşı ellerinizi anti bakteriyel sabunla yıkayın ve kullanacağınız eşyaları dezenfekte edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.