Yara izleri ev tedavisiyle nasıl geçer?

0
Yara izleri
Yara izleri

Bir yaranın iyileşmesi için en iyi çözüm doğal yollardır. Kesik, yanık veya akne lezyonları gibi cilt yaralanmalarında doğal yollar denenebilir. Vücuttaki tüm yaralanmalarda ölü deri dokular oluşur. Bu yaraların iyileşme oranı ve süresi insanlar arasında farklılıkla göstermektedir. Bazı insanlar ölü deri dokularını kaldırmak için plastik cerrahi hizmetlerine başvurmaktadırlar. Ama genellikle dokuların tedavilerinde uygulanan doğal yöntemleri denemekte ve daha doğal iyileşme süreci geçirmektedirler.

E vitamini yağı

Eczanelerden temin edeceğiniz E vitaminleri ucuz ve güvenli ürünlerdir. Birçok insan izleri hafifletmek ve yok etmek için E vitamini yağının etkili olduğunu düşünür. Ancak bunu tıbbi bir kanıtı bulunmamaktadır. Miami Üniversitesi’ nde yapılan bir çalışmada E vitamini yağının bazı yara izleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Uzman plastik cerrahi Joel Studin hastalarına yara izlerinin kapanması ve ölü dokuların azalması için E vitamini yağı önermektedir.

Kakao yağı

Kakao yağı doğal bir nemlendiricidir. Kakao çekirdeği ile bitkisel yağ elde edilir. Kakao yağı uygulandığında cildin orta tabakasına kadar etki ettiği görülmüştür. Çoğu nemlendirici kremler ve yağlar bunu yapamaz. Bu nedenle kakao yağı aslında derinin orta tabakasında meydana gelen çatlakların tedavisinde özellikle yararlıdır. Kakao yağını düzenli ve sürekli uygulamalısınız.

Mederma

Piyasadaki tüm ticari yara izi kaldırma ürünlerinin içerisinde en popüleri, Mederma gibi görünüyor. Mederma çoğu eczanelerde bulunan uygun fiyatta oldukça faydalı bir nemlendiricidir. Birçok faklı doku izlerini hafifletmekte ve etkisiniz azaltmaktadır.

Scar Guard MD

ScarGuard derin yara izleri için pahalı bir doku tedavi yöntemidir. Bir plastik cerrah tarafından geliştirilen bu yöntem genellikle plastik cerrahlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu yöntem günde 2 kez uygulandığında en iyi sonuç 2 – 4 ayda alınmaktadır.

Silikon tabakalar

Yaranın boyutuna uyacak şekilde silikon levhalar keserek yarayı kaplayacak şekilde kapatın. Silikon levhanın yara üzerindeki basıncı zamanla yarayı azaltacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.