Yara izleri nasıl geçer? Evde tedavi edilir mi?

0
Göbek
Yara izleri nasıl geçer

Yara izleri iyileşen deri yaralarının bir sonucudur. Derinizde sivilceler, yanmalar, ısırmalar ya da kesikler tarafından bir zarar olduğunda yara dokusu formları yaralanmış alanı koruma altına alır. Yaralanmanın kaynağına ve genetik gibi diğer faktörlere bağlı olan bir çok yara şekli vardır. Bazı insanlar diğerlerine göre daha çabuk yaralanırlar. İlerlemiş yaralar, çökmüş yaralar ve çatlak noktalar oluşur. Yaraların çeşitliliği yüzünden, yaraları silmek ve ortadan kaldırmak için çok sayıda yöntem vardır.

Yara izine iyi gelen malzemeler

  • E vitamini yağı
  • Kakao yağı  
  • Silikon tabakalar

Yara izleri nasıl geçer? Adımlar

1

Yara izlerine E vitamini yağını uygulayın. Doğal E vitamini yağı günde üç kez kullanılır. Dr. Joel Studin gibi ünlü plastik cerrahlar müşterilerine yaralarının iyileşmesi için E vitamini kullanımını öneriyorlar. E vitamini yaradaki kolajen bağlantıları kırar. Fakat Miami üniversitesindeki araştırmacılar bir çalışma yaptılar ve bu çalışma ile E vitaminin yara dokusunda ufak bir etki yarattığını gösterdiler.

2

Kakao yağı kullanın. Kakao yağı kakao çekirdeklerinin bitkisel yağlarından yapılan doğal bir yağdır. Kakao yağı pahalıdır ve hoş bir kokusu vardır. Kakao yağı genellikle çatlakları kaldırmak için tavsiye edilir. Deri içine derinlemesine nüfuz eder ve bu yüzden derinin orta tabakasında yer alan çatlaklar ve pürtükler gibi çökmüş yaralar için iyidir.

3

Mederma kremi kullanın. Bu çeşitli yara izlerini kaldırmak için önerilen ticari bir üründür. Çoğu kullanıcı yara izlerini azaltmak için Mederma’yı sosyal medyada çok fazla övmektedir. Tüp başına kremin fiyatı orta fiyattadır. Mederma’yı iki veya üç ay için günde iki kez uygulayın.

4

ScarGuard MD kullanın. Bu kremi online olarak sitelerden de satın alabilirsiniz. Keloid gibi ince izleri ve derin izleri azaltmak için bir plastik cerrah tarafından geliştirilen bu ürün silikon, kortizon ve E vitamini içerir. Birçok doktor hastalarına Scar Guard’ı önerir. En iyi sonuçlar için 2-4 ay boyunca günde iki kez uygulayın.

5

Silikon tabakaları deneyin. Silikon tabakalar yapışkan bir yapıya sahiptirler. Tabakayı yaranın boyutuna göre kesin ve üzerine yerleştirin. Birçok dermatolog silikon tabaka kullanarak yara izinin azaltılabilir olduğu gerçeğine katılıyor. Silikon tabakalardan sonuç alabilmek için birkaç hafta düzenli olarak deneyin.

6

Bir plastik cerrah veya dermatoloğa görünün. Sadece bir doktor tarafından yapılabilen çeşitli tıbbi prosedürler vardır. Örneğin kortizon enjeksiyonları derin izleri azaltmaya yardımcı olur. Lazer ile cilt soyma işlemi izleri yumuşatabilir ve daha az fark edilebilir hale getirebilir. Kimyasal peelingler izlerin solmasına ve yüzeydeki yaraların ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Dermabrazyon derinin üst tabakasını kaldırır. Kriyoterapi ile derin yara izlerini dondurmak için sıvı azot kullanılır. Büyük izler için, bir doktor yarayı kesip içini doldurmak için bir deri dolgusu kullanabilir.

İpuçları

Yaralar ve yara izleri için kullanılan ürünler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu yüzden kendi durumunuzu değerlendirmek için ilk etapta bir dermatoloğa görünmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.