Yara izleri ve siyah noktaları yok etmek için neler yapılmalı?

0
Yara izi tedavisi
yara izlerini yok etmek

Yara izleri eğer yüzünüzde ya da vücudunuzun belirgin yerlerinde meydana gelirse utanç verici olabilirler. Yara oluşumu cerrahi yaralar, yanık yaraları, kaza sonrası yaralanma ve sivilce sonrası iyileşme sürecinin bir parçası olan sivilce yaraları olarak vücutta ortaya çıkmaktadır. Siyah noktalar belirli hastalıklar, gebelik dönemi, doğum lekeleri, ilaç kullanımı ve güneşe aşırı maruz kalma sonucu ortaya çıkabilir ve bunlar ciltte bir travmaya neden olabilir. Çoğu yara izi ve siyah nokta kalıcı olsa bile, görünümlerini çeşitli terapiler ile azaltmak mümkündür.

Yara izleri ve siyah noktaları yok etmek için malzemeler

  • Limon suyu
  • Şeker
  • Silikon jel tabakaları
  • Hidrokinon krem

Yara izleri ve siyah noktaları yok etmek için adımlar

1

Cilt kanseri, karaciğer rahatsızlığı ve Addison hastalığı gibi rahatsızlıklar cildinizde siyah noktaların oluşmasına neden olabilir ve daha ciddi durumlarda başa çıkabilmek için bir Dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

2

Yara dokusunu kaldırmak ve siyah noktaları beyazlatmak için limon suyu ile şekeri karıştırın. Günde iki kez yara izine ya da siyah noktaya uygulayın. Narenciye meyvelerindeki şeker yara dokusunun azalmasına yardım eder. Narenciye meyvelerini de uygulayabilirsiniz.

3

30 gram hidrokinon, güneş kremi ve tretinoinin sırasıyla yüzde dördü, yüzde 0,05 ve yüzde 0,05’ i alınarak hazırlanan bir cilt beyazlatıcı kremin reçetesi için doktorunuza danışın. Siyah lekelerinden kurtulmak için günde iki kez uygulayın.

4

İzleri ve siyah noktaları ortadan kaldırmak için dermabrazyonu deneyin. Dermabrazyon kontrol edilebilen cerrahi kumlama yöntemidir ve büyük ölçüde zarar görmüş cildi iyileştirir. Dermabrazyon; kırışıklıklar, derin yara izleri, bazı cilt lezyonları ve hiper pigmentasyon tedavisinde en iyisi seçeneklerdir.

5

Yara izlerini yumuşatmak ve düzleştirmek için silikon jel tabakalarını kullanın. Silikon yapraklar yarayı ve yaranın üst katmanlarındaki ciltlere etki eden uygun bir silikon jeldir. Silikon jel tabakaları yaranın büyüklüğünü azaltmada ve dokunun elastikliğini artırmakta etkilidir.

İpuçları

E vitamini yağı satın alın ya da bir E vitamini kapsülünü açın direk olarak yaraya ya da siyah noktaya uygulayın. E vitamini yaranın görünümünü azaltmaya yardım edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.