Yaraları daha hızlı iyileştirmek için neler yapılmalıdır?

0
yara
yara

Kesilmiş bir cilt yarası içerinde bulunan bazı faydalı bakteriler ile cilt kendini doğal olarak iyileştirmektedir. Bakterilerin bir kısmı enfeksiyon ve hastalıklara karşı bizi korur. Ancak yaraların daha hızlı iyileşmesi için yapılacak birkaç adım vardır.

Yaraları daha hızlı iyileştirmek için malzemeler

  • Su
  • Cımbız
  • İspirto
  • Bandaj
  • Sağlıklı gıdalar
  • Bal veya aloe vera

Yaraları daha hızlı iyileştirmek için adımlar

1

Yarayı önce temizleyin. Herhangi bir kiri veya cismi yaradan çıkarmak için soğuk su altında işlem yapın. İnatçı parçaları kaldırmak için ispirtoya batırılmış bir cımbız kullanın. Yarayı korumak için temiz bir bandaj ile sarın. Ayrıca yarayı mümkün olduğunca güneşte tutun.

2

Vücutta yara olduğunda vücudunuzun genel olarak daha fazla kalori, A vitamini, C vitamini, protein ve özellikle çinko ihtiyacı olacaktır. Dengeli beslenme vücudun doğal savunma sistemini güçlendirecektir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahıl, kırmızı et, turunçgiller, brokoli, patates, biber, domates ve sarı, turuncu sebzeleri bol bol tüketmelisiniz.

3

Yaranın daha hızlı iyileşmesi için topikal bir tedavi uygulayın. Doğal tedaviler yaranın iyileşmesini hızlandırmak için eski çağlardan beri yanıklar ve kesiklerde uygulanmıştır. Aloe vera jelini veya balı küçük yaralara günde iki kez uygulayın. Her uygulama sonrası temiz bir bandajla eski bandajı değiştirin. Daha sonra bandaj olmadan da aloe vera jel veya balı uygulamaya devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.