Yaraların hızlı iyileşmesi için protein diyeti

0
Yara tedavisi
Yaraların hızlı iyileşmesi için

Vücuttaki dokuların iyileşmesi için yüksek miktarda protein gerekmektedir. Yetersiz protein alımı ise yara iyileşmelerini geciktirir. Yaralı olan kişilerin vücutları sağlam kişilere göre daha çok protein ihtiyacı duyduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Protein takviyeleri

Protein takviyeleri ile yüksek proteinler birleşerek doku onarımını hızlandırır. Proteinlerin daha hızlı emildiği ve vücudun çok daha fazla istediği bir çok bilimsel çalışmalarda gözlemlenmiştir. Proteinler ciltlere ve kas dokulara taşınarak yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Protein takviyelerinin enzimler tarafından sindirilmediği için, ağız yoluyla alınan proteinler daha etkili olmaktadır. Spor yapanların spor yapmayanlara göre çok daha fazla protein ihtiyacı olması gibi iyileşme sürecinde yaralar sporcuların protein ihtiyaçlarına oranla sağlam insanlara göre daha çok protein isterler.

Hemşirelik ve dahili tıp Profesörü Courtney Lyder ” protein eksikliği olan hastalar için yüksek proteinli besinler tüketilmesi yara iyileşmesi için gereklidir. ” demiştir. Ancak protein takviyelerinin pahalı ve etkisiz olduğunu tespit etti. Ayrıca araştırmalarında hangi proteinin hangi yaraya iyi geldiğini gözlemlemek istedi.

Çok fazla proteinin etkileri

Çok fazla protein yemek kalıcı böbrek hasarına neden olabilir. Ağır egzersizler ve sağlıklı yetişkinler için tavsiye edilen 1 günde maksimum protein alımı 1,2 gram / ​​kilogram ( g / kg ) olarak hesaplanmıştır. Protein ihtiyacı yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, yara boyutu ve şiddetine göre değişir. Yara iyileşmesi için gerekli protein miktarının diyabet gibi hastalıklara sahip insanlarda değişiklik gösterdiğini Dr. FLEISHMAN çalışmalarında tespit etmiştir. Özel sağlık sorunlarına karşı en iyi gıda kombinasyonlarını ve en iyi proteinlerin seçimlerini bir doktor, diyetisyen ve yara bakım uzmanı yapabilir.

Yüksek proteinli gıdalar

Proteinler, amino grup asit olarak adlandırılan kimyasal bileşiklerdir. Proteinler yeni deri ve kas dokularını oluşturmak için gerekli besinlerdir. Birçok amino grup asitler vücut tarafından üretilirler ancak esansiyel sınıfına girerler. Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt ve soya gibi besinler temel amino grup asitlerdir. Baklagiller, tahıllar, fındık, tohum ve sebze gibi bitkilerden kaynaklanan eksik proteinlerin kombinasyonları ise tüm temel amino grup asitlerin içeriğini sağlarlar. Ulusal Kanser Enstitüsü ve Cleveland Clinic tarafından yapılan araştırmalarda kuşkonmaz, brokoli, siyah gözlü bezelye ve karnabahar gibi ürünlerin faydalarını gözlemlemişleridir. Ayrıca süt, yoğurt, meyve, meyve suları, , sebze, fıstık, yumurta, erişte, ceviz gibi yüksek proteinli gıdalar, spagetti ve tam buğday ekmeği yara iyileşmesini sağlamak için özellikle etki ettiğini tespit etmişler ve hastalara yüksek miktarda tüketilmesini tavsiye etmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.