Yaralı dokuların tedavisi nasıl yapılır?

0
Doku yaralanması
Yaralı dokuların tedavisi

Yara dokuları genellikle kahverengi veya gümüşi rengindedir. Deri rengini oluşturan renk pigmentlerinin ve bağ liflerinin zedelenmesi sonucu yaralarda böyle bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Yaralanmalar, genellikle, küçük veya büyük kazalardan ve ameliyatlardan meydana gelmektedir. Yaralar iç ve dış dokularda oluşan yaralanmalar olmak üzere iki şekildedir. Yaralanmalar sonucu önce iç doku iyileşir ve ardından dış doku iyileşmeye başlar. Dış dokuda oluşan iyileşmede genellikle yara izleri kalmaktadır. Ayrıca karaciğerin zayıf düştüğü hastalarda yara dokuları geç iyileşmekte ve çok büyük izler bırakmaktadır.

Yaraya sürülen topikal merhem

Kortik osteroidler, anestetik merhemler ve krem gibi tropikal anti histamin merhemler, iyileşme sürecini hızlandıracak ve yara izini en aza indirecek, yaralı dokunun dökülmesini sağlayacak özellikte İlaçlardır. Doktor tavsiyesi eşliğinde bu ilaçları eczanelerden temin ederek yaralarınız için kullanabilirsiniz.

Yaraya uygulanan masaj

Derin doku masajı ve hafif sporlar, özellikle iç dokudaki kasları çalıştırarak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Masaj ve spor ile kan dolaşımın hızlanacak ve dış doku yaraları daha fazla oksijen alarak canlı hücre yenilenmesini kolaylaştırarak iyileşecektir.

Yaralı dokuya lazer uygulanması

Lazer tedavileri ile problemli bölgenin dış deri katmanlarında buharlaşma meydana gelecek ve cilt üzerinde yeni taze bir tabaka oluşacaktır.

Yaralı dokuya manyetik terapi

Manyetik terapi, kan dolaşımını arttırarak yaralı dokunun etrafındaki kas hareketlenmesini artıracak, böylelikle iyileşme süreci hızlanacaktır.

Yaralı dokuya plastik cerrahi

Plastik cerrahi kötü görüntüler ve lezyonlar için ideal bir tedavi çözümü sunmaktadır. Plastik cerrahi ile yaralı doku temizlenecek ve yerine vücudun görünmeyen bir yerinden alınan daha taze ve canlı doku koyulacaktır. Bu yöntem biraz daha acılı ve zahmetli bir yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.