Yaş grubuna göre nemlendirici seçimi nasıl olmalıdır

0
Body butter
Nemlendirici

İnsanoğlu dünyaya geldiğinde berrak, gergin ve duru bir cilt yapısına sahiptir, ne var ki zamanın etkisiyle bu durum değişmeye başlar. Genetik faktörler, dış etkenler, hatalı davranışlar ve geçen zaman kırışıklık oluşumu, siyah nokta, kaşıntı, sivilceler ve cilt kuruluğu gibi problemler getirir. Cildin bebeklik çağında % 100 olan nemi tutma kabiliyeti 20’li yaşlara gelindiğinde % 33’e iner ve hücre yenilenmesi süreci 25 yaşında sona erer. Yaşa göre nemlendirici seçimi ve cilt bakımı yapmak bu problemleri tamamen ortadan kaldıramaz, fakat zamanından önce oluşmalarını veya hızla ilerlemelerini engelleyebilir.

15-25 yaşlar arasında cilt temizliği ve bakımına özen göstermek büyük önem taşır. Bu dönemde cilde uygun doğru kozmetik ürünleri kullanmak cilt fonksiyonlarının düzenlenmesine ve cildin tazeliğinin korunmasına katkı yapar. Cilt gelişim süreci 20’li yaşların ortalarına doğru tamamlandığında ciltte eksilmeler başlar, yağ ve nem dengesi bozulurken mimik çizgileri de kırışıkların oluşmasına zemin hazırlamaya başlar. Yaşa göre nemlendirici seçimi yapmak bu dönemde yağ üretimi fazlalaştığı için sivilceler üretmeye başlayan ciltte yağ-nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Cilt yağlanmasını azaltmak ve sivilceleri kapatmak için yanlış kozmetik ürünleri kullanmak cildin nem dengesini bozar, üst derinin kalınlaşıp sertleşmesine ve kırışıklıkların zamanından önce oluşmasına yol açar.

İlk kırışıkların belirgin hale geldiği yaşlar olan 30’lu yaşlarda yanlış nemlendirici kullanmak kırışıkların derinleşmeye başlamasına yol açar. Cildin halen koruyucu fonksiyonlara sahip olduğu bu yaşlarda cilt için yaş grubuna uygun kaliteli nemlendiriciler kullanılması kırışıklık oluşumunu önleyebilir. Elastikiyet kaybının başladığı 40’lı yaşlarda cilt mat görünmeye başlar ve diriliği kaybolur. Bu dönemde yaşa göre nemlendirici olarak ciltte hücre üretim desteğinin yükselmesini sağlayan yoğun nemlendirici çeşitlerine yönelmek gerekir.

45 ve daha yukarı yaşlarda yüzdeki çizgiler iyice belirgin hale gelirken göz çevresi, ağız kenarı ve yanaktaki kırışıklarla boyun bölgesindeki kırışıklar çoğalır. Cildin hücre üretim yeteneği iyice azalıp yavaşlar, deri incelmesi ve yaşlılık lekeleri başlar. Çoğunlukla sağlık sorunları için ilaç kullanımı artmıştır ve bu da cildi olumsuz yönde etkiler. Bu yaş döneminde hücre üretimini arttıran; nemlendirici, koruyucu ve besleyici özellikleri daha yoğun olan kozmetik bakım ürünleri kullanmak gerekir.

Ayrıca cilt bakım ürünleri nasıl seçilmelidir adlı kaynağımıza da göz gezdirmenizde fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.