Yaş maya maskesi nasıl yapılır?

0
Yüz maskesi
Yaş maya maskesi

Her cilt tipine aynı türde maske kullanmak elbette doğru değildir. Bir cilt üzerinde tam olarak istenen sonucu veren bir maske, bir başka cilt üzerinde aynı sonucu vermeyebilir. Bir uzmana cilt analizi yaptırarak cilt tipinize en uygun maske tarifini alarak bu özel bakımı uygulayabildiğiniz takdirde cildiniz için en iyi sonucu alabilirsiniz. Ancak böyle bir şansınız yoksa, cildiniz için en uygun maskeyi bulmak zor olabilir. Doğru formülü bulduktan sonra en önemli olan nokta ise bu formül üzerinde oynama yapmadan, düzenli bir şekilde uygulamaya devam etmektir. Ancak cildinizde bu maskelere karşı kızarma ve benzeri herhangi bir reaksiyon meydana geldiği takdirde, uygulamayı hemen kesmenizde fayda vardır.

İlk olarak dört ya da beş damla limonu bir çorba kaşığı su ile karıştırırarak temizleyici bir tonik elde edin. Temiz bir makyaj pamuğu kullanarak cildinizi iyice silin. Bu doğal toniğin içindeki limon aynı zamanda maskenin cilde daha sağlam bir şekilde adapte olmasını sağlar.

Peki, yaş maya maskesi nasıl yapılır? Şimdi maskenin tarifine bakalım:

Bir paket yaş maya ile iki çorba kaşığı suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın koyu bir kıvam alması gerekmektedir. Ancak eğer yüzünüzün genel yapısı tüylenmeye uygun ise bu maskeyi uygulamanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü yaş maya maskesi yüz kıllarını artırıcı bir etki yaratabilir. Parmak uçlarınız ile bu maskeyi iyice yayıp dağıtın.  Bu maskenin göz altlarında uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. İçeriğindeki B vitamini kompleksleri ile adeta bir yaşam kaynağı olan yaş maya, aynı zamanda çok ciddi bir protein ve potasyum kaynağıdır.

Yaş maya maskesini uygularken, sadece yüzünüz ile sınırlı kalmamalı, boynunuza ve dekolte bölgenize de maya maskesini sürmelisiniz. Bu maskenin üzerine, ağız bölümünün kesildiği temiz bir örtü örterek hava ile teması kesmelisiniz. Temiz bezin üzerine, ikinci bir örtü olarak sıcak su ile ıslatılıp sıkılmış bir havlu da serdikten sonra 20 dakika bekleyin.  Havlunun sıcak su ile yıkanmış olması, kan damarlarında genişleme meydana getireceği için önemlidir. Yüzünüzde bu maskeyi 20 dakika beklettikten sonra, buz ile yüzünüze masaj yapmalısınız. Önce sıcak sonra da soğuk uygulama ile yapılan şok etkisi ile derinin gözenekleri hemen kapanacaktır.

Yaş maya maskesi, tüylenme eğilimi olan ciltler dışında her cilt tipinde rahatlıkla  kullanılabilir. Ancak bu maskenin içine su dışında herhangi bir katkı maddesi katılmaması gerekmektedir. Aksi halde maskenin tüm kimyasal yapısı değişir.

Yaş maya maskesi, ayda bir kez uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.