Yazın cilt bakımı nasıl yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

0
Yaz dönemi cilt bakımı
Yazın cilt bakımı

Havaların ısınması ile bakıma ihtiyacınızın olduğunu bedeniniz size söyler. Kışın etkisi ile kuruyan canlılığını yitiren nem dengesi bozulmuş cildinizin ihtiyaçları için her kadının yaz öncesi bir cilt bakımı yapması önerilmektedir. Yapacağınız yazın cilt bakımı ile cildinizi canlandırabilir yenilebilirsiniz.

Temizlenmeyen deri cildiniz için bir ağırlık oluşturur. Deriniz temizlenmediği için kalınlaşır , sivilce oluşumuna yatkınlaşır ve kaba bir görünüm ortaya çıkar. Bu temizliği sağlamak için pahalı bakım ürünleri yerine PH oranı 5-5,5 olan bir sabunu tercih edebilirsiniz.

Kışın koruyan cildiniz içinse zeytinyağı ya da A vitamini içeren bir krem tercih etmeniz yerinde olacaktır. Aşırı makyaj yapan bir kişilerin temizliği sabunla ne yazık ki sağlanamaz. Temizlik öncesi A vitamininin bol olarak bulunduğu bir badem sütü ile cildinizi temizleyip yıkamanız makyaj kalıntılarını giderecektir. A vitamini içeren badem sütü ya da kremi cildinizin yıpranan dokusunu yeniler.

Yağlı ciltler ve siyah noktalar için tonik kullanımı uygun olacaktır. Ancak bu toniklerin evde hazırlanması mümkündür. Limon suyuna birkaç damla gül suyu damlatarak oluşturacağınız doğal bir tonik genişleyen ve kirlenen gözeneklerinizi temizleyerek esnekliğini geri kazandıracaktır.

Tonik sonrası cildiniz nemlenmeye ihtiyaç duyar. Özellikle genç yaştaysanız çok etkin nemlendiricilere ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak güneş filtreli bir ürün kullanmanız yerinde olacaktır. Seçilecek ürünlerin yaşınıza göre olması gerekir. Akneli bir cildiniz varsa meyve asidi içeren bir krem , yaşlılık engellemek için besleyici bir krem , yaşlanan cilde gençlik vermek içinse onaran bir krem tercih etmelisiniz.

Özellikle sıvı alımınızı yaza doğru artırmak hem bedeniniz hem cildiniz için faydalı olacaktır. Cildiniz için günde 2 litre suyunuzu ihmal etmemelisiniz. Böylelikle hücreleriniz temizlenip yenilenir ve kırışıkları dolgunlaşarak azalır.

Özellikle E vitamini açısından zengin kuruyemiş gıdalarını aşırıya kaçmadan tüketmeniz cildinizi yenileyecektir .Kuru kayısı , fındık ve ceviz tüketimi sağlamanız size hem bedensel dinçlik sağlar hem de cildinizin kaybolan esnekliğini geri kazandırır. Ayrıca stresten kaçınarak gerginleşmiş derinizi yumuşatmanız önerilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.