Yeşil çay ile cilt bakımı nasıl yapılır?

0
Yeşil çay
Yeşil çay

Yeşil çay antioksidan özelliği ile içmek için çok faydalı ve lezzetlidir. Elbette sadece içerek değil, topikal uygulamalarda da yeşil çayı kullanabilirsiniz. Yeşil çayın cilt bakımında kullanımı geniş bir yelpayezi kapsar. Bunu nasıl yapacağınızı size anlatacağız.

Şişkin gözleri yeşil çayla rahatlatın

Demlenmiş yeşil çayı buzdolabında birkaç saat bekletin ve iyice soğumasını sağlayın. Ardından yeşil çaya pamuk topları batırın ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10 15 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin. Böylece gözlerinizde ve göz çevrenizde oluşmuş olan şişlik inecektir.

Yeşil çay ile cilt yenileme

Yeşil çay yapraklarını buzdolabında dondurunuz. 10-15 dakika bekleyiniz. Donan yaprakları iyice kıyınız ve toz haline getiriniz. Yeşil çay tozunu sıcak su ile karıştırınız. Yeşil çay tozları sıcak suya vitamin ve mineral özlerini bırakacaktır. Yeşil çayınızı bir filtre yardımıyla süzün ve tozlarından ayırın. Bu ayırma işlemini temiz bir tülbent ile de yapabilirsiniz. Yüzünüze pamuk yardımıyla yeşil çayı hafif hafif uygulayınız. Çayın soğumuş olduğundan emin olun, yoksa cildinize zarar verebilirsiniz. Bu işlemin devamında yüzünüzü nemlendirici ile nemlendirin ve badem yağı ile karıştırarak vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayın. Duş altında yaptığınız bu işlemi 15 dakika boyunca tekrarlayın.

Yeşil çay ile banyo keyfi

Yeşil çayı mutlaka yeşil çay yapraklarıyla hazırlamalısınız. Bir miktar yeşil çay yaprağını kaynar suda 10 dakika bekleterek demleyin. Ardından yaprakları süzün ve banyonuzu hazırladığınız sıcak suyun içine kayın. Tüm vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz.

Yeşil çaylı yüz maskesi hazırlayın

Kıyarak toz haline getirdiğiniz yeşil çay yapraklarından bir yemek kaşığı alın ve bir yumurta sarısıyla karıştırın. Ardından 1 çay kaşığı balı üzerine ekleyin. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün. Yeşil çaylı yüz maskesini yarım saat yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maske cildin nemlenmesini sağlayacaktır.

Yeşil çaylı ev yapımı peeling

Bir miktar bademi 1/3 olacak şekilde öğütücüde çekin. Üzerine 1 çay bardağı kaynamış yeşil çayı ekleyin. Yine 1/3 bardak kadar buğday kepeğini karışımınıza ekleyin. 1 yemek kaşığı kadar da zeytinyağı katın. Elde ettiğiniz bu peeling özellikle cildinizin kuru bölgelerinde etkili olacaktır. Yeşil çaylı peeling ile tüm vücudunuza masaj yapın. Ardından vücudunuzu ılık suyla yıkayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.