Yoğurt ve domates sivilce maskesi

0
domates
domates

Domates çeşitli küçük cilt rahatsızlıklarının tedavisi için iyi bir kaynaktır. Domates vitamin C ve vitamin A, antioksidanlar ve asidik içerik bakımından yüksek miktarlara sahiptir. Sivilce tedavisinde özellikle bu elemanlar çok faydalıdır.

Yoğurt ve domates sivilce maskesi malzemeleri

Salatalık
Kireç
Domates
Yoğurt

Yoğurt ve domates sivilce maskesi

1

Domates sivilce maskesinde 1 olgun domates kullanacağız. Bir domatesi püre haline getirin. Bunu blenderla veya çatalla yapabilirsiniz. Dilerseniz sadece domatesi bile maske olarak kullanabilirsiniz. Cildinizde sivilce olmasa bile domatesi yüze sürmek etkili bir bakım sağlayacaktır. Domatesi pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

2

Domates sivilce maskesi için bir diğer seçenek de 1 yemek kaşığı domates püresi ve 2 ila 4 damla kadar limon suyunu karıştırarak yüze sürmektir. Pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yaparak maskeyi sürün. 15 dakika yüzünüzde karışımı tutun ve sonra ılık su ile yıkayın.

3

1 domates ve 1 salatalığı püre haline getirin. Salatalığın yüzü sıkılaştırıcı etkisi vardır. Böylece gözeneklerinizi hem temizlemiş hem de sıkılaştırmış olursunuz. Karışımı yüzünüze pamuk yardımıyla sürün. 15 ila 20 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

4

sade yoğurt
Yoğurt

Yarım domatesi püre haline getirin. 1 yemek kaşığı yoğurt ile domates püresini karıştırın. Yüzünüze karışımı yayıp, 20 dakika boyunca bekletin ve ılık su ile durulayın.

Bu maskeleri her gün uygulayabilirsiniz. Yalnız limon suyu içeren maskelerde dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Limon suyunun asidik içeriği yüksek olduğu için haftada üç günden fazla yüze sürülmemelidir. Yüze limon suyu içeren bir maske uygulandıktan sonra dışarı çıkarken güneş koruyucu krem uygulamanızda fayda olacaktır. Limon suyu aynı zamanda peeling görevi görür. Dolayısı ile cilt yüzeyinizden ölü cilt hücreleri kalkacaktır. Cildin yenilenme sürecinde UV ışınları zararlı olabilmektedir.

Sivilce maskenizden olumlu sonuçlar aldıktan sonra bu maskeleri haftalık cilt bakımınızın rutini haline getirerek, haftada bir kez uygulamanızda fayda olacaktır.

Sivilce maskesi tek başına cilt bakımı yapmayacaktır. Haftada bir kez peeling yapmaya özen göstermeli ve günlük cilt temizliğinizi eksik etmemelisiniz. Böylece hem cildiniz sağlıklı kalmaya devam eder hem de sivilce oluşumu engellenmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.