Yumuşak dudaklar için doğal tedavi

0
Yumuşak dudaklar
Yumuşak dudaklar için doğal tedavi

Dudaklarınız her gün güneş ışığı, klima, asitli yiyecekler ve ruj gibi birçok maddeye maruz kalır ve bu etmenler dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Peki yumuşak dudaklar için doğal tedavi nasıl olmalıdır? Sanılanın aksine bir bebeğinki gibi yumuşacık dudaklara sahip olmak o kadar da zor değil. Kendi imkanlarınız ile basit malzemelerde hazırlayacağınız bitkisel tedaviler ile yumuşak dudaklara merhaba diyebilirsiniz.

Yumuşak dudaklar için doğal tedavi: Gereken malzemeler

  • Beyaz veya esmer şeker
  • Susam veya zeytin yağı
  • Ezilmiş çilek
  • Bal
  • Cam tabak
  • Islak bez
  • Dilimlenmiş salatalık

Yumuşak dudaklar için doğal tedavi tarifi

1

Bir çay kaşığı şeker le birkaç damla susam veya zeytin yağını cam bir tabakta karıştırın. Nazikçe bu karışım ile dudaklarınızı ovalayarak ölü cildin dökülmesini sağlayın. Ilık su ile güzelce duruladıktan sonra havlu ile nazikçe dokunarak kurulayın. Bu peeling işlemini haftada 2 kez uygulayın.

2

Birkaç çay kaşığı ezilmiş çilek ile eşit miktarda balı karıştırın. Çileklerdeki doğal asitler besleyici bir peeling maskesi oluşturacaktır. Ayda bir kez bu karışımı dudaklarınıza uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra dudaklarınızı ılık su ile durulayıp havlu ile nazikçe kurulayın.

3

Taze bir salatalığı dilimleyin ve ölü derisini soymuş olduğunuz dudaklarınızın üzerine koyun. Salatalıktaki su ve besleyici maddeler dudaklarınızı nemlendirecek ve güzelleştirecek.

4

Dudaklarınıza parlatıcı sürer gibi bir tabaka halinde susam yağı veya zeytinyağı sürün. Bu yağlar satılan çoğu nemlendiriciden daha iyi birer nemlendiricidir. 10-15 dakika yağın dudaklarınızda kalmasına müsaade ettikten sonra ıslak bir bez ile silerek durulayın. Ne zaman rüzgara, klimaya maruz kalsanız veya dudaklarınızın kuruduğunu hissetseniz bu tedaviyi uygulayın.

5

Dudaklarınızın kurumasını engellemek için her gün yeterli miktarda su için.

İpuçları ve uyarılar

  • Dudaklarınızı asla yalamayın. Dudaklarınızı emmek aslında onları nemlendirmenin tersine dudaklarınızın kurumasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.