Yumuşak, parlak ve güçlü saçlara sahip olmanın yolları

0
Sağlıklı saçlar
güçlü saçlara sahip olmanın yolları

Eğer saçınızın matlığından ve dolaşıklığından şikâyetçiyseniz ve sürekli başkalarının yumuşak, sağlıklı ve güçlü saçlarına özeniyorsanız sizin de güçlü saçlar için bir şeyler yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Bir an önce saçlarınızı sert fırçalama, yanlış tarama veya yanlış kurutma gibi alışkanlıklarla yıpratmaktan vazgeçin ve önlem alın. İster inanın ister inanmayın, uygun ve düzenli saç bakımı ile siz de başkalarının imrendiği canlı, parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. İnce ve kırılgan saçlar ailenizde genetik olsa dahi biraz ekstra bakım ve özenle saçlarınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. İşte zayıf saçlar için uygulayabileceğiniz başlıca yöntemler;

1) Fırça ve tarağı nazikçe kullanın: Özellikle saçlarınız ıslakken onları sert biçimde fırçalamak ya da taramak tamiri zor kırılmalara neden olur. Bu kırılmalar sonradan saçınızda dolaşıklıklar yaratıp saçınızın kuru ve kırılgan hale gelmesine neden olurlar. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle mevcut fırça ve taraklarınızı geniş dişli ve yumuşak kıllı olanlarla değiştirin. Yumuşak, kolay taranan ve güçlü saçlar için duşta bol miktarda saç kremi kullanmaktan kaçınmayın, böylece saçlarınız daha az dolaşacak ve dolaşıklar daha kolay açılacaktır. Saçınızı taramaya her zaman uçlardan başlayın ve sorunlu kısımları açarak yavaş yavaş yukarı doğru ilerleyin.

2) Saçlarınızı aşırı ısıdan koruyun: Saç kurutma makinesi ve düzleştirici ya da maşa gibi ısıyla şekillendirme yapan ürünler aceleniz olduğunda hayat kurtarıcı olsalar da sürekli kullanımda güçlü saçlar önündeki en büyük engellerdir. Yüksek ısı saça zarar vererek onu zayıflatır, dolaşma ve kırılmalara neden olur. Bu nedenle saç bakımı için mümkün olduğunca saçınızın nemini havluyla alıp onu doğal olarak kurumaya bırakın. Eğer kurutma makinesi ya da düzleştirici kullanmak zorundaysanız uygulamadan önce saçınızı silikon içeren koruyucu bir spreyle güvenceye alın. Bu şekilde saçınız ısının zararlı etkilerinden minimum düzeyde etkilenecektir.

3) Doğru bakım ürünlerini kullanın: Eğer saçınız hâlihazırda ciddi biçimde yıpranmışsa silikon içeren bir şampuan kullanın. Bu şampuanlar saçınızı esnekleştirerek kırılmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlarlar. Bunun yanında ayda en az iki kez yıkamanın dışında özel bir saç bakımı seansı uygulamanız da gerekir. Özel bir bakım ürününün saçınızın hem tellerine, hem de dip ve köklerine etki edebilmesi için içeriğine göre birkaç dakika, birkaç saat hatta bütün gece saçınızda kalması gerekebilir. Böyle bir durum ısının saçlarınıza yararlı olacağı nadir durumlardan biridir. Eğer saçınıza bakım ürününü uyguladıktan sonra bir süre hafif ölçüde ısıya maruz bırakırsanız saçlı derinizdeki gözenekler genişleyecek ve bakım ürününüzü daha kolay emerek güçlü saçlar konusunda daha hızlı sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

4) Parlaklığı arttırıcı ürünler kullanın: Saçınızın parlaklığını arttırmak için duşta kullanılan bakım kremlerinin yanında parlaklık veren özel serumlar da kullanın. Bu şekilde yalnızca kuru ya da yalnızca ıslak saça uygulanan tek bir ürün kullanımına göre daha iyi ve uzun ömürlü bir sonuç alabilirsiniz.

Evde doğal bir parlaklaştırıcı saç maskesi hazırlamak için 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağını bir kapta iyice karıştırıp duşta şampuanlamadan sonra tüm saçınıza uygulayın. Karışımı saçınızda 5 ila 10 dakika kadar beklettikten sonra yalnızca suyla durulayın.

5) Saçlarınızın kırıklarını düzenli olarak aldırın: Uçlarınızı aldırmak saçlarınızın kırıklardan ve onların yarattığı ağırlıktan kurtulmasına yardımcı olur. Eğer saçınıza yeni yeni bakım uygulamaya başladıysanız ve bu konuda kararlıysanız, uçlarınızı da düzenli olarak aldırdığınızda zamanla saçınızın fark edilir biçimde daha sağlıklı göründüğüne ve kuru, kırılmış kısımların azaldığına tanık olacaksınız. Eğer kuaförlük eğitiminiz yoksa saç uçlarınızı kesinlikle kendiniz kesmeyin, güçlü saçlar için bu işi profesyonellere bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.