Yüz bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?

0
Yüz
Yüz bakımı nasıl yapılır

İster erkek isterse bir bayan olsun herkesin yüz bakımına ihtiyacı vardır. Özellikle yüzünüzün, vücudunuzun geri kalan her yerine nazaran daha çok ilgiye ihtiyacı vardır. Yüzünüz dışarıda birçok maddeye maruz kalarak yağ oluşturur ve gözeneklerinizin kolayca kapanmasına neden olur. İyi haber ise sürekli ilgilenilmesi gereken yüzünüzün bakımı günlük sadece 5-10 dakikanızı alacak.

Yüz bakımı nasıl yapılır: Gereken malzemeler

  • Yağsız nemlendirici
  • Cildinize uygun tonik
  • İri taneli cilt yenileyici karışım (şeker)
  • Göz kremi (tercihen)
  • Güneş kremi

Yüz bakımı için yapılması gerekenler

1

Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Vaktinizi iyi ayarlamak için bu durulamayı duş alırken de yapabilirsiniz. Peeling kullandığınızdan emin olun çünkü araştırmalara göre musluk suyu cildimizdeki kir ve yağın sadece %65ini temizleyebiliyor.

2

Yüzünüzü yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın. Yüzünüzü hoyrat bir şekilde kurulamaktan kaçının. Sertçe kurulamak yüzünüze zarar verir, gözeneklerin aşırı yağ üretmesine ve kızarıklığa neden olur.

3

Yüzünüze tonik uygulayın ve bunu her gün yapmayı alışkanlık haline getirin. Tonikler yüzünüzün pH’ını ayarlar. Bayanlar özellikle makyaj öncesinde ciltlerine tonik uygulamalılar ve erkekler de tonik kullanmalılar.

4

Nemlendiricinizi ve güneş kreminizi ince bir katman halinde sürün. Eğer hem güneş kremi hem de nemlendirici özellikli bir kreminiz varsa zamandan tasarruf adına onu seçmeniz işinize yarayacaktır. Çünkü iki sefer krem sürmenize gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte eğer dışarıdaysanız sürekli olarak güneş kreminizi tazelemeniz gerekecektir.

5

Cilt yenileyicinizi özenle seçin. Tanecikleri çok da büyük olmayan bir cilt yenileyiciniz olmalı. Sadece ölü derinizi atacaksınız cildinizi zımparalamayacaksınız.

6

Her akşam yüzünüzü ılık suyla yıkayıp, sonrasında tonik kullanın. Cildiniz ıslakken cilt yenileyicinizle ovalayın, bu adımda ölü hücrelerinizden kurtulacaksınız. Haftada iki kez bunu tekrarlayın.

7

Yüzünüzü kuru bırakmayın. Nemlendiricinizi tüm yüzünüze sürün ve göz çevrelerinize de göz kreminizi sürmeyi unutmayın.

İpucu ve uyarılar

  • Yüzünüze sabun kullanmayın. Sabun sert bir maddedir ve yüzünüzdeki doğal yağ üreticilerini yok eder bu da cildinizin daha hassas ve kuru gözükmesine neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.