Yüz beyazlatma yolları

2

 

Beyaz tenli kadın
Yüz beyazlatma

Yüzünüzde çiller, cilt lekeleri ve doğum lekeleri bulunuyorsa, bu lekelerden kurtulmak için yüz beyazlatma maskeleri uygulayabilirsiniz. Yüz beyazlatma için birçok kozmetik markası farklı ürünler üretiyor. Dilerseniz cilt beyazlatma ürünleri sayesinde yüzünüzü de beyazlatabilirsiniz. Yüzü beyazlatmak için kullanılan malzemeler genellikle evde bulunan meyve ve sebzelerdir.

Yüz beyazlatmak için yöntemler

Bitkisel çözümler

1

1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Ardından yüzünüze elde ettiğiniz karışımı sürün. Bu maskeyi boynunuza da uygulayabilirsiniz. Sıcak su ile yıkamadan önce, yaklaşık 15 dakika bekletin.

2

1’er tatlı kaşığı bal ve limonu karıştırın, daha sonra yüzünüze uygulayın. Sıcak su ile yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

3

Yulaf ezmesini gece suda bekletin. Ertesi gün yulaf ezmesi ve domates suyunu karıştırarak yüzünüze sürün. Yulaf ezmesi yüz beyazlatma için ideal bir malzemedir. Maskeyi 15 dakika beklettikten sonra sıcak su ile durulayın.

4

1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı pudra ve ¼ çay kaşığı zerdeçalı karıştırarak bir hamur oluşturun. Hamur kıvamını alabilmesi için karışım koyuysa limon suyu ekleyebilir, suluysa pudrayla kalınlaştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından sıcak su ile maskeyi çıkarın.

5

2 yemek kaşığı un, birkaç damla krem, birkaç damla limon suyu ve bir çimdik zerdeçalı karıştırın. Bir hamur yapmak için bir kaşıkla karıştırın. Parmaklarınızla yüzünüze uygulayın. Maske kuruyana kadar bekletin. Ellerinizle maskeyi yüzünüzden çıkarın. Ilık suyla durulayın.

6

3 çay kaşığı papatyayı 1 bardak suda kaynatın. Kaynayan papatya çayını 7 dakika demlendirin. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Yüz beyazlatma maskenizi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.

Kimyasal Tedaviler

Yüz beyazlatma için çeşitli kimyasal kremler bulunmaktadır ancak alacağınız cilt beyazlatma kreminin kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle Asya’da üretilen ürünlerin yüksek miktarda cıva ihtiva ettiği gözlemlenmiştir.

Tıbbi Tedaviler

Profesyonel tedaviler kimyasal peeling, dermabrazyon ve lazerle cilt soymayı içerir. Dermabrazyon cilde uygun dönen bir tel fırça ile bir nevi peeling işlemidir. Kimyasal peelingde ise asit içeren bir sıvı yardımıyla cildin üst katmanı soyulur. Lazerle cilt soyma yönteminde ise kızılötesi ışınlar kullanılmaktadır.

Beslenme

Yüz beyazlatma için yenmesi gereken özel bir besin grubu bulunmuyor ancak yüz beyazlatma için haftada bir peeling uygulaması yapmanız etkili olacaktır. Peeling sonrası cilt yenilenmesi hızlanır ve bu dönemde tükettiğiniz besinler önem kazanmaktadır. Sağlıklı bir cilt oluşumu için sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.