Yüz kızarıklığı nasıl geçer? Yapılacak şeyler nelerdir?

0
Yüz kızarıklığı, yüzde kırmızılık, yüzde kızarma
Yüz kızarıklığı nasıl geçer

Birden başlayan kalp çarpıntısı, sıcaklık hissi ve yanaklarınızda, alnınızda ve vücudunuzda çeşitli sebeplerle oluşabilen kızarıklıklar bazı insanlarda rahatsız edecek kadar kolay ve sık olabilir. Bu kişiler yüz kızarıklığı nasıl geçer diye düşünebilirler. Yüz kızarması cildin altındaki damarların bir anda genişlemesi ve yüze daha çok kan gitmesi sebebiyle olur. Yüz kızarmasına sebep olabilen, aşırı alkol alımından tutun da aşırı strese kadar birçok sebep olabilir. Yüzünüzün kızarmasını tetikleyen olayları öğrenip bu durumu kontrol altına almaya çalışabilirsiniz. Yüz kızarıklığı nasıl geçer diye merak edenler yanıtı bu yazımızda bulacaklar.

Yüz kızarıklığı geçirme yolları

1

Eğer mümkünse utandırıcı ve stresli durumlardan kaçının. Eğer yüzünüzde birden sıcaklık artışı hissederseniz bulunduğunuz ortamdan izin isteyerek başka bir yere geçin ve derin derin nefes alın. Bu şekilde yüzünüzün kızarmasının önüne geçebilirsiniz.

2

Soğuk bir içecek için veya ağzınızda buz küpü emin. Bunlar yüzünüze anında soğuma hissi verecek ve yüzünüzdeki sıcaklık artışı ile kızarıklığın geçmesine yardımcı olacaktır.

3

Yüzünüzün kızarmasına sebep olan yiyecekler ve içeceklerden kaçının. Aşırı alkol tüketimi, acı biberli yiyecekler ve çok sıcak yiyecekler yüzünüzün kızarmasına neden olabilir. Hamburgerinizin veya çayınızın biraz soğumasına izin verdikten sonra tüketin.

4

Cildinizi direk gün ışığı veya sıcak maruziyetinden koruyun. Önünde güneş koruması olan bir beyzbol şapkası takın veya gölgede kalın. Çünkü güneş ışınları cildinizin sıcaklığının yükselmesine ve dolayısıyla yüzünüzün kızarmasına neden olacaktır.

5

Niasin içeren destek ürünler ve multivitaminlerden kaçının. Niasinin sık görülen bir yan etkisi yüz kızarmasıdır. Eğer yüz kızarması gibi bir sorununuz varsa bu içerikteki ürünlerden uzak durun.

6

Yüzünüzün kızarıklığı zamanla azalmıyorsa doktorunuz ile görüşün. Yüzünüzdeki bu kızarıklık rozasea denilen bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Doktorunuz bunun hakkında sizi bilgilendirecektir.

İpuçları ve uyarılar

  • Eğer ishal, yüksek ateş, ciltte döküntüler veya nefes almada güçlük gibi belirtiler yüz kızarmasına eşlik ediyorsa hızlı bir şekilde acil servise başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.