Yüz lekeleri için çözümler

0

 

kahverengi cilt lekeleri
yüz lekeleri

Yüz lekeleri genenllikle çok fazla korunmasız güneş ışınlarına maruz kaldığınızda, yaşla birlikte, hamilelik döneminde ve çeşitli cilt hastalıklarının ardından oluşurlar. Hiperpigmentasyon olarak bilinen bu durum, zararsız olsa da yüz lekeleri bir çok kişi tarafından sinir bozucu bulunmaktadır. Evinizde kendi kendinize yüz lekeleri için çözümler üretebilirsiniz.

Ev yapımı nemlendiriciler, temizleyiciler ve maskeler

Yüz lekeleri için maskeler

1

Birkaç damla hint yağı birkaç damla ile E vitamini kapsülünü birleştirerek yüz lekelerinizi iyileştirici özeliğe sahip doğal bir nemlendirici yapabilirsiniz.

2

Sirke ve limon suyu da yüz lekelerinin iyileşmesi için son derece etkili malzemelerdir. Yalnız direkt olarak bu malzemeleri yüze uygulamamak gerekir. Sirkeyi eşit miktardaki su ile seyreltin ve pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Aynı şekilde limonu da seyretlebilirsiniz. Asit içerdiklerinden bu malzemeler cildinize zarar verebilir. Bu nedenle su ile inceltilmeleri önemlidir. Ayrıca yüze uygulamadan önce maskelerin tümü bilek içlerinde denenmiş olmalıdır.

3

soğan
soğan

Ham patates ve soğan da etkili cilt açıcılar olabilir. Birkaç dakika boyunca cilt üzerinde çiğ soğan ya da patates dilimleri bırakın veya bu sebzelerin suları ile cildinizi temizleyin. Bir meyve sıkacağı kullanmadan sebze ve meyve sularını ayıklamak için, bir blender veya mutfak robotu aracılığıyla onları parçalara ayırın ve ince bir elekten veya tülbentten geçirerek süzün.

4

Avokado yüz lekeleri için etkili bir malzemedir. Avokado maskelerini deneyerek yüz lekelerinizi açabilirsiniz.

5

Aloe vera jel yanıklar, kesikler, sıyrıklar ve diğer cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılır. Aloe vera jel ayrıca yüz lekelerinin iyileşmesi için de kullanılmaktadır. Günde iki kez yüz lekelerinin üzerine aloe vera jel sürün. Sonuçları görmeniz iki ay kadar sürebilir. Bu konuda sabırlı ve ısrarcı olmalısınız.

6

Hintyağını e vitamini kapsülü olmadan da kullanabilirsiniz. Bunun için hint yağını lekeler üzerine gece saatlerinde uygulayın ve sabaha kadar yüünüzde kalmasını sağlayın. Hint yağını günde iki kez yüz lekelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

7

Elma sirkesinin sağlığa birçok faydaları vardır, ama aynı zamanda yüz lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu asidik doğal malzeme cilt üzerinde kalmış olan ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için doğal bir peeling görevi görür. Bu katmanları kaldırarak yüz lekelerinin görünümünü hafifletir. Elma sirkesi ile aynı miktarda suyu karıştırın ve pamuk yardımıyla yüz lekelerinizin üzerine sürün. Elma sirkesi günde bir kez uygulanabilir.

8

Sarımsak kokusu bazı kişiler için rahatsız edici olabilir, ancak yüz lekeleri için son derece etkilidir. Sarımsağı ikiye bölüp yüzünüze ovalayarak sürebileceğiniz gibi suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Günde iki kez her seferinde en azından 30 dakika için sarımsak yüze uygulanır. Sonuçların genellikle belirgin hale gelmesi için altı ila sekiz hafta gerekir.

Güneş

güneş koruması
güneş ışınları

Çoğu yüz lekesinin suçlusu zararlı UV ışınlarıdır. UV ışınları yüz lekelerinin oluşumunu tetikleyebileceği gibi aynı zamanda halihazırda var olan lekelerin büyümesini de teşvik edebilmektedir. Bunu önlemek için, günlük olarak güneş kremi kullanın. En az 30 faktör korumalı bir ürün seçin. Havuz veya denize gireceksiniz sık sık güneş kremini tazeleyin. Güneş kremi kullanmak yüz lekelerini önlediği gibi cildin erken yaşlanmasının da önüne geçmektedir.

Masaj

Yüz lekeleri için çeşitli kozmetik ürünler piyasada olsa da, ev ilaçları da bu durumu yönetmek için etkili bir yol olabilir. Günde birkaç kez etkilenen bölgeye bir nemlendirici krem ile masaj yapın. Masaj, kan dolaşımını arttırarak koyu lekelerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Uyarılar

Maskelerdeki malzemelere karşı herhangi bir alerjiniz olabilir veya cildiniz hassas bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle maskeleri uygulamadan önce bileklerinizde test etmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.