Yüz nasıl yıkanmalı?

0

yüz durulamakSizi güne hazırlayan ilk şey yüzünüzü yıkamaktır. Geceleri uyurken yüzünüzde makyaj yokken cildiniz sebum salgılar. Sebum cildi nemli tutmak için doğanın en iyi ilacıdır. Fakat sebumun bir özelliği de gözenekleri tıkar ve çirkin lekelere neden olabilir.Sabahları yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkamak bu sorunlarla mücadele için etkili bir yoldur.

Peki yüz yıkamak bu kadar önemliyken nasıl bir yol izlemeliyiz?
Yüzünüze dokunmadan önce bir antibakteriyel sabun ile ellerinizi yıkayın. Bu gereksiz mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ilık su ile bir bez ıslatın. Sıcak su kullanmak yüzünüzü acıtır. ayrıca yanak ve burun çevresinde kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle ıslak bez ile nazikçe yüzünüzü kurulayın.

Eğer uyumadan önce makyajınızı temizlediyseniz cildiniz gece boyu yağ üretir. Bu da gözenekleri kapatır. Dolayısı ile her sabah cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Cilt temizleyicinizin tipi cildinizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Cildiniz kuru ise nemlendirici formüllü bir cilt temizleyici kullanın ve sivilce eğilimli bir cilde sahipseniz, yağlı ciltler için formüle edilmiş özel bir temizleyici kullanılabilirsiniz.

Temizleyici elinize döktükten sonra ellerinizi ovuşturun ve nazikçe dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın.

Yüzünüzü duruladıktan sonra ılık suda ıslatılmış bir bez veya pamuk yardımıyla son temizlemeleri yapın.

Gözeneklerinizin açık kalmaması için soğuk suyla son kez yüzünüzü ıslatın ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayın.

Bu işlem birkaç dakikanızı alır ve eliniz alıştıktan sonra doğal rutininiz haline döner. Bu nedenle başlangıçta zor gibi gözükse de yüzünüzü bu adımlara uyarak yıkamanız cildinizin sağlığı açısından çok daha uygundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.