Yüz temizleyici seçimi nasıl olmalıdır?

0
yves rocher
cilt bakım ürünleri

Yüz temizleyicileri, cildiniz için hayati öneme sahip bir kimyasal veya doğal malzemedir. Bu güzellik ve temizlik ürünü çeşitlerini araştırmak oldukça önemlidir. Araştırmadan ve cilt türünüze uygun olanı düzgün bir şekilde seçmeden cildinizi temizleyebilmeniz mümkün olmayacaktır. Cilt tipinizin kuru, yağlı veya karma olması yüz temizleyicinizin çeşidini belirleyecektir.

Yüz temizleyicisi tipleri

Kuru ciltler için yüz temizleyicisi

Kuru ciltler için olan yüz temizleyicileri daha hafif temizleyicilerdir. Çünkü kuru ciltlerde sebum üretimi daha nadir olarak sağlanır ve birikim yani kirlenme daha azdır. Bu kuru cilt tipine sahip insanlar için aslında bir avantaj. Ama bu durumda da cildin kuruması durumu söz konusu olmakta. Bu kuruluğun da engellenmesi ve kurutmadan bir temizlenme yapılması oldukça önemli ve hassasiyetle yürütülmesi gereken bir işlemdir. Kuru ve hassas ciltlere sahipseniz aloe vera veya salatalık içeren yüz temizleyicilerini anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı tercih edebilirsiniz.

Karma ciltler için yüz temizleyicisi

Karma ciltlere geldiğimizde ise, karma ciltlerin bölge bölge ayrıldığını görüyoruz. Mesela T bölgesi dediğimiz kaşların arasında kalan bölgenin aşırı yağlı olması ve diğer bölgelerin özellikle yanakların kuru olması farklı bir ürün kullanma ihtiyacını doğurmaktadır. Karma ciltler için kullanılan temizleyici ürünlerin ortalama güçte bir temizlik sunduğu bilinmektedir.

Karma bir cilt tipine sahip olup sivilce problemi yaşıyorsanız bu durumda salisilik asit içeriğiyle sivilce ile mücadele eden yüz temizleyicilerini tercih edebilirsiniz.

Yağlı ciltler için yüz temizleyicisi

Yağlı ciltler için tasarlanmış olan temizleyici malzemelerin daha güçlü temizleyici ajanlar içermesi nedeniyle kullanımlarının sıklığı ayarlanmalıdır. Günde 2 defa bir sabah bir akşam olmak üzere temizleyici ürününüzü kullanın. Asla aşırıya kaçmayın.

Anti-aging etkili yüz temizleyicisi

Anti-aging etkili yüz temizleyicileri genellikle kremsidir ve nemlendirme özelliği vardır. Cildin ihtiyacı olan hidrasyonu sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Bu tarz yüz temizleyicileri genellikle E vitamini ve beta karoten içerir. Ayrıca, anti-aging etkili yüz temizleyicilerinin içeriğinde kollajen artırma etkisi bulunan retinol, yeşil çay ve Argireline kullanılanları seçebilirsiniz.

Yüz temizleyicisinin etkileri

Temizleyici ürünü kullanmaya başladığınızda cildinizin ne tür tepki verdiğini belirlemeniz gereklidir. Eğer aşırı kuruma veya sivilcelenme gibi bir sorun ile karşı karşıya kalırsanız ürünü kullanım sıklığınızı değiştirin ve yine olmazsa ürünü değiştirin. Cildinize uygun bir yüz temizleyicisi, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz yapmalıdır.

Uyarılar

Çeşitli markaların yüz temizleyicisi ürünlerinde bütil, etil, propil ve metil parabenler gibi koruyucular bulunur. Bu kimyasallar vücuttaki östrojen dengesini bozar. Başta göğüs kanseri olmak üzere çeşitli kanserlere neden olur. Satın aldığınız kozmetik ürünlerin içeriğine baktığınızda; birçok losyon, temizleyici ve kişisel bakım ürününde parabene rastlarsınız. Bu nedenle organik tabanlı ürünler satın almayı tercih edin. Böylece paraben gibi çeşitli kimyasal maddelerden kendinizi korumuş olursunuz.

Yüz temizleyicisi nasıl kullanılmalıdır

Yüz temizleyici ürününüzün daha iyi işe yaraması için öncelikle cildinizi temiz suyla yıkayın. Genellikle kullandığımız su klor içerdiğinden temiz sayılmaz. Duş başlığınıza klor önleyici aparat takabilirsiniz. Böylece hem cildiniz, hem de saçlarınız daha yumuşak olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.