Yüz yogası nasıl yapılır ? Nelere iyi gelir?

0

yüz yogasıYüzünüzde yaşınızın ilerlemesi ile beraber bazı değişiklikler oluşur. Özellikle cildinizin alt tabaksında bulunan liflerin zayıflaması ile ciltte çökmeler , sarkmalar ve kırışıklıklar görülmeye başlar. Peki yüz yogası nelere iyi geliyor? Yüz yogası ile gevşeyen yüz kaslarınızı hareketlendirerek kendinize sihirli bir gençlik dokunuşu , pürüzsüz bir görünüm , daha enerjik hatlar sağlayabilirsiniz.

Yoga en temel anlamıyla vücudunuzun ve ruhunuzun bütünlüğünü sağlayıp size rahatlık sunarken aynı zamanda vücut esnekliğinizi artıran bir egzersiz yöntemidir. Yüz yogası ilse yüz kaslarımızı esneterek yüzünüzdeki kan dolaşımını arttırır hareketsiz olan kas gruplarını harekete geçirerek yüzünüzde dinamik bir etki sağlar. Yüzünüzdeki kan dolaşımının artması kırışıklıkları , esneklik kaybını ve mimikler nedeniyle oluşan set hatları giderir. Ayrıca yüzünüzde tek bir noktada biriken yağ tabakalarını yüz yogası ile eşit olarak dağıtabilirsiniz.

Yüz yogası alın bölgesinden başlayan ve aşağı doğru inerek devam eden hafif masaj uygulamaları olarak tanımlanabilir. Kan dolaşımınıza doğrudan etki eden bölgelerinize elinizle hafifçe masaj yaparak sizde kendi kendinize yüz yogası yapabilirsiniz.

Alın bölgesine yapılan yoga genellikle erken yaşta oluşan alın kırışıklıkları için uygulanır. Her iki elinizin orta parmağı ile alnınıza aşağıdan yukarı doğru hafifice bastırarak masaj yapabilirsiniz. Özellikle stres nedeniyle gerilen alın bölgeniz bu şekilde gevşeyecek ve oluşan kırışıklar zaman içinde giderilecektir.

Göz yogası da özellikle göz çevrenizde oluşan kırışıkları gidermek üzere yapılır. Her iki elinizin baş ve işaret parmaklarını kullanarak gözlerinizi yukarı ve aşağı doğru gerdirerek açın 5 -10 sn bu şekilde kaldıktan sonra bırakın. Yogayı uygularken dik durun ve tam karşıya bakın. Bu hareket ile göz çevresinde oluşan kırışıklarınızı açabilirsiniz.

Yanaklarınızın zaman içinde esnekliğini yitirip aşağıda doğru sarkmasını engellemek için bir ellerinizle yanaklarınızı yukarı doğru kaldırmalısınız. Bu uygulamayı yaparken bir nemlendirici kullanarak masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca yanaklarınızı nefes alıp şişirerek cildinizi toparlanmasını sağlarsınız. Yanaklarınızı şişirmeye ilk başladığınızda az bir nefes alarak normal boyutta şişirmelisiniz. Uygulamaya devam ettikçe daha fazla şişirmeniz mümkün olacaktır.

Dudak bölgesine uygulayacağınız yoga hareketleri hem dudak çevresinde oluşan çizgileri giderebilir hem de dudaklarınızın kalınlaşmasını sağlamanız mümkün. Dudak kalınlaşması için dudaklarınızın arasına aldığınız bir kalemi çevirmeye çalışmalısınız. Zaman içinde dudak bölgenizdeki kalınlaşmayı fark edebileceksiniz.

Yüz yogasını yaparken doğru şiddeti eşit ölçülerde vermeniz çok önemlidir. Yanlış bir uygulama ile yanaklarınızın biçimsiz toparlanmasına neden olabilirsiniz. Alın yogası yaparken bir ağrı hissederseniz yogayı yanlış yapıyorsunuz demektir. Yogayı yaparken hafif hareketlerle yapmanız doğru yogayı yapmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.