Yüzde güneş yanığının evde tedavisi

0

yüzde yanıkGüneş yanığı o kadar çabuk gerçekleşir ki, siz güneş kremi sürmeyi hatırlayana kadar çoktan yanmış olabilirsiniz. Yanmış yüzün acısını hafifleten ve rahatsızlığınızı azlaltan bir çok ücretsiz güneş yanığı tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler yalnızca deride kabarcık yoksa kullanılmalıdır. Eğer deride kabarcıklar varsa, bu tedavileri uygulamak enfeksiyonlara yol açabilir.Yüzde güneş yanığı için hızlıca uygulayabileceğiniz birkaç tedavi yöntemi bulunuyor.

Soğutun

Cildi soğutmak, güneş yanığına bağlı acıyı azaltmaya yardımcı olur. Yüzünüze buz koyup, 10 dakika bekleyin. Ev yapımı buz paketleri, donmuş sebze paketleri ya da açılır-kapanır plastik kapların üzeri bir bezle kaplanarak hazırlanabilir.

Soğuk duşlar ve kompreslerde yanığın acısını azaltabilir. Kompresler, bir bezi soğuk suyun altına sokup sonra da iyice sıkıp, yüze uygulayarak yapılabilir. Su yerine süt de kullanılabilir. Süt, yanmış cilt üzerine protain katmanı getirerek cildi rahatlatır. Dudaklarınız ya da gözkapaklarınız yanmışsa, soğuk, ıslak bir çay paketi rahatlatıcı olabilir.

Sızıyı yok edin

Cilde uygulanacak sirke, güneşten yanmış yüzünüzün sızısını almaya yardımcı olabilir. Bir pamuk topuna ya da beze, gereken aralıklarla az miktarda sirke döküp yüzünüze sürün. Sirkeyi gözlerinize sürmemeye dikkat edin. Sirkeniz yoksa, güvercinağacı da kullanabilirsiniz.

Salatalık ve elma dilimleri sürmek acı veren güneş yanığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yüzde güneş yanığına karbonat uygulamak pratik olmayabilir ama yine de karbonatın rahatlatıcı özelliklerinden yüzünüze karbonat lapası sürerek faydalanabilirsiniz. Yarım bardak karbonata yeterince su ekleyerek katı bir karışım yapın. Karışımı yüzünüze yumuşakça sürün, 10-15 dakika sonra temizleyin. Yüzünüzü nazikçe bir havluyla kurulayın ve nemlendirici sürün.

Nemlendiriciler

Yanmış cilt daha çabuk kurumaya meyillidir, bu da yanıktan kaynaklanan acıya ek olarak kaşıntıyla sonuçlanır. Cildinizin çok kurumasını engellemek için, gün içerisinde bir kaç kez nemlendirici sürün. Aloe vera, ister krem formundaolsun ister doğrudan aloe vera bitkisinden alınmış olsun, nemlendirmeye ve yaralı cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Eğer aloe vera yoksa, elinizde olan her hangi bir nemlendirici de yüzünüzdeki su oranını korumak için yardımcı olacaktır. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesi’nin verdiği bilgilere göre aloe, acıyı durduran ve cilt iltihaplanmasını engelleyen bir içeriğe sahiptir. E vitamini kapsülleri, iyileşmeyi hızlandırır ve cildi nemlendirir.Vitamin kapsüllerini kesip açın ve sıvı vitamini günde iki kez yüzünüze uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.