Yüzde güneş yanığının tedavisi evde nasıl yapılır?

0
ciltte güneş yanığı
Yüzde güneş yanığı

Güneş yanığı çok çabuk gelişebilen bir durumdur. Güneşin zararlı ışınları artık Dünyamızı daha çok tehdit etmekte. Bu nedenle güneş koruma ürünlerinin kullanımı da zorunlu hale geldi. Yanmış yani güneşten zarar görmüş cildinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinize dair size önerilerimiz olacak.

Cildinizi soğutun

İlk iş olarak cildinizi soğutun. Güneşin yanığı sonucundan özellikle alt deride sıcaklık çok yüksek derecelere erişir. Bu noktada ilk iş olarak cildinizi soğutmalısınız. Soğutma işlemini nasıl yapabilirsiniz. Elbette bunun değişik yöntemleri var. 5 ila 10 dakika kadar yüzünüzde buz torbasını bekletin. Ev yapımı buz paketleri buzdolabı poşetlerini yapılabilir.

Soğuk su ile ıslattığınız havluyla yüzünüze hafif basınç yapabilirsiniz. Ayrıca su yerine süt de kullanabilirsiniz. Süt, cildi yatıştıran bir protein içerdiğinden güneşten yanmış cilde iyi gelir. Dudaklarınızda veya göz kapaklarınızda güneş yanıkları varsa, soğuk çay poşeti yatıştırıcı etkiye sahip olacaktır.

Güneş yanığı acılarını dindirin

Bir pamuk ya da bez üzerine bir miktar sirke dökün ve sıklıkta yüzünüze uygulayın. Gözünüze sirke kaçırmamaya dikkat edin. Sirke mevcut değilse Hamamelis de kullanılabilir. Salatalık veya elma dilimleri uygulamak ağrılı güneş yanığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Banyo suyuna karbonat ekleyerek cilt tahrişlerini yatıştırabilirsiniz. 2 yemek kaşığı suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve malzemeleri karıştırarak bir hamur oluşturun. Yüzünüzde bu hamuru 10 ila 15 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün.

Cildinizi nemlendirin

Yüzde oluşan yanıkların sonucunda cildiniz hızla kurumaya başlayacaktır. Ayrıca acı ve kaşıntı da hissedebilirsiniz. Günde birkaç defa yüzünüzü nemlendirmeniz gerekir.

Yüzünüze, ihtiyacı olan nemi hızlıca vermek için aloe vera jel kullanabilirsiniz. Aloe vera cilt yanıklarındaki acıyı ve deri iltihabını durduran bir etkiye sahiptir.

Cildinizi nemlendirmek ve yenilenmesini sağlamak için yüzdeki güneş yanıkları üzerine E vitamini uygulayabilirsiniz. Kapsül halinde satılan E vitaminlerini bu amaçla kullanın. E vitamini kapsüllerini kesin ve her gün iki kez yüzünüze sıvı vitamin uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.