Yüzdeki Çiller

0
Yüzde bulunan Çiller
Yüzdeki Çiller

Yüzdeki çiller genellikle genetiktir ve güneşe maruz kaldıkça çoğalırlar. Her ne kadar kış aylarında güneş ışınlarının daha az etki etmesiyle, yüzdeki çillerde azalma gözükse de çoğu kalıcıdır. Bazı kişiler çilleri çok sevimli bulurken, bazıları çillerinden nefret eder. Bu da onları çilleri yok etmek için arayışa sürükler.

Yüzdeki çiller nasıl oluşur

Yüzdeki çiller, cildinizin kendini korumasının sonucu olarak, size hatıra kalırlar. Çillerin en büyük suçlusu melanindir. Melanin bir pigment tipidir. Cildimizdeki temel unsuru ise güneşin zararlı ışınlarına karşı, cildi korumaktır. Melanin üreten hücreler, genellikle güneş ışınlarına maruz kalındığında tetiklenir. Hücreler melanin üretirler ve cildin en üst tabakasında kahverengi lekeler oluştururlar.

Çil türleri

Çilleri iki kategoride inceleyebiliriz. Güneş ışınlarına maruz kalındıktan sonra koyu renkte ve büyükçe çiller meydana gelmeye başlar. Bu çillerin şekli de genellikle tırtıklıdır. Bir diğer çil tipi ise, küçük ve daha açık renkli olan basit çillerdir. Güneş yanmasından kaynaklanan çiller genellikle omuz, kollar ve sırtta meydana gelir. Yüzdeki çiller genellikle basit çildir ancak, güneşe fazla kalındığında büyük çiller de meydana gelebilmektedir.

Yüzdeki çilleri yok etmek

Yüzdeki çilleri önlemek veya hafifletmek için en kolay yol direkt güneşe maruz kalmayı sınırlamaktır. Bu her zaman güneşten uzak kalmak anlamına gelmez, ama sabah 10 ve öğleden sonra 4 arasında güneşe çıkılacaksa mutlaka en az 30 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanılmalıdır.  

Yüzdeki çilleri yok etmek için en başarılı tedavi lazer tedavisidir. Bu tedavi çil türüne ve kullanılan lazer tedavisi bağlı olarak, tedavi başına 600 liradan 10.000 liraya kadar ulaşan fiyatlara sahiptir. Lazer tedavisi yapılmadan önce çil tipinizin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle özellikle yüzdeki çillere uygulanacak lazer öncesinde, dermatologunuzla görüşmeniz gerekir.

Çillerle ilgili yanılgılar

Bazı insanlar, karaciğer lekeleri veya yaşlılık lekelerini çil olarak tanımlar. Bu lekeler genellikle güneşe maruz kalmayla oluşmaz ve aynı zamanda alın ve diğer yüz alanlarında bulunabilir. İşte bu nedenle de yüzdeki çillerle karıştırılmaktadırlar. Ayrıca bunun dışında, cildinizde çeşitli lezyonlar da oluşuyor olabilir. Cildinizin pigmentli bir yapısı yoksa veya normal dışı çiller oluşmaya başladıysa doktorunuza danışmalısınız.  

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.