Yüzdeki cilt lekeleri için bitkisel yollar

0
Yüzdeki çiller
Yüzdeki cilt lekeleri

Yüzdeki cilt lekelerini ortadan kaldırmak için birçok bitkisel yol bulunuyor. Bununla birlikte herkesin cilt tipi ve cilt lekesinin sebebi farklıdır. Size hangi bitkisel bakımın uygun olacağını ise deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Ayrıca cilt lekelerinizden kurtulmak için sabırlı olmalı ve tedavide sebat göstermelisiniz.

Ne zaman doktora gitmeli?

Eğer yüzünüzdeki koyu lekeler çiller, yaşlılık lekeleri, ya da doğum lekeleri ise herhangi bir hastalık konusunda endişelenmenize gerek yoktur; ancak, yüzünüzde sebebini bilmediğiniz cilt lekeri oluşmaya başladıysa veya herhangi bir cilt lekenizin boyutu, rengi veya şekli değiştiyse, cilt lekelerinizin nedeni ciddi bir hastalık olabilir. Eğer cilt lekeleriniz konusunda şüpheleriniz varsa, en iyi yol tıbbi bir uzmana danışmaktır.

Limon Suyu

Limon suyu cilt beyazlatmada kullanılan en etkili maddelerden biridir. Limon suyunu koyu lekelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, limon suyuna bir miktar su ekleyip deneyin.

Şeftali ve krem

Nemlendirici bir kremin içine ezerek püre haline getirdiğiniz şeftaliyi koyun. Böylece ev yapımı bir cilt beyazlatma kremi hazırlamış olursunuz. Her gün yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Birkaç hafta içinde cilt lekelerinizin azaldığını göreceksiniz.

Ayran ve bal

1 yemek kaşığı ayran ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Hazırladığınız bu cilt beyazlatma maskesini yüzünüzde 15 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü durulayın ve ölü cilt hücrelerini kaldırmak için hafif bir temizleyici kullanın.

Aloe Vera

Aloe vera suyunu yüzünüze uygulayabilirsiniz. Aloe veranın cilt yenileyici özelliği vardır ve cilt lekeleri için iyi bir tedavi aracıdır. Aloe vera suyu ya da aloe vera jelini aktarlardan satın alabilirsiniz.

Güneşten korunmayı ihmal etmeyin

En az 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu kullanın. Mevsim kış da olsa, cilt lekelerine müsait olan cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumalısınız. Güneş ışınları cilt lekelerinizin rengi koyulaştırır. Bu yüzden güneş koruyucu kullanarak hem yeni lekelerin oluşmasını önlemiş, hem de var olan lekelerinizin koyulaşmasını engellemiş olursunuz.

Diğer hususlar

Verdiğimiz tariflerin çoğu cildiniz için en iyi sonucu almak amacıyla kombine edilebilir. Ayrıca haftada bir kez yüzünüze peeling yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca, E vitamini dolu sağlıklı bir beslenme programı daha parlak ve daha canlı görünümlü bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.