Yüzdeki çukurlar nasıl geçer?

0
Ciltte çukurlu izler
Yüzdeki çukurlar nasıl geçer

Akne izleri minimize edilebilir. Akne yarası izleri aknelerle ilk andaki mücadeleye bağlıdır. Cilt üzerindeki renk değişikliği, yükseltilmiş lezyonlar veya çökmüş bölgeler izlerin belirginleşmesine neden olabilir. Problemleri belirlenmiş lekelerin erken tanısı sonrası tedavilerinde daha yüksek başarı elde edilmektedir. Ancak bazı ciltlerde her türlü önlemler alınmasına rağmen aknelere engel olunamaz. Ancak cildi temiz tutmak zamanla aknelerin hafiflemesini ve kaybolmasını sağlayacaktır. Ancak ne olursa olsun aknelerle mücadele etmeden önce detaylı bir muayene olmak için dermatologla görüşmelisiniz.

Yüzdeki çukurları gidermek için yöntemler

1

Yumuşak doku dolgu enjeksiyonları sivilce yarası izlerinin tedavisi için geçici bir çözümdür. Yağ ya da kollajenler yüzdeki çukurlara enjekte edilir. Bunlar cildin alt katmanını doldurur ve izlerin daha az fark edilmesini sağlar. Ancak enjeksiyonların etkisi kaybolur ve sürekli bu işlemlerin tekrar edilmesi gerekir.

2

Dermabrazyon derinin en üst tabakasını kaldırma işlemidir. Bu yöntem ile yüzdeki çukurlar kaldırılır ve derin akne izleri daha az fark edilir. Dermabrazyon genellikle daha şiddetli yara izleri için kullanılır. Koyu cilt tonlarında cilde sahip olan kişilerin pigmentlerindeki değişikliklerle de akne izlerinin kötü görüntüleri hafifletilir.

3

Mikrodermabrazyon yüzdeki çukurların tedavisinde etkilidir. Bir el cihazı cildinizi yenilemek için ölü cilt hücrelerini kristal darbeleri ile kaldıracaktır. Vakum borusu ile kristaller ve yüzeydeki ölü hücreler çıkarılır. Bu yöntem cildinizin tonunu artırabilir, ama yara izlerinin hala belirgin olma riski çok fazladır.

Yüzdeki çukurlar için lazer cerrahisi

4

Lazer ışınları ile deri hücreleri yakılmakta ve yeni deri hücreleri yara izlerinin olduğu bölgede çıkmaktadır.

5

Atımlı ışık kaynakları, radyo frekans cihazları ve non – ablatif lazerler ile cildi ısıtarak yeni cilt hücrelerinin çıkması sağlanır. Bu işlemler derinin dış katmanına zarar vermez. Akne izleri çeşitli tedaviler sonrasında genellikle daha az fark edilir seviyeye gelecektir.

6

Deri grefti veya eksizyon gibi profesyonel tedavilerle aknelerden kurtulabilirsiniz ancak cerrahi operasyon olacağı için dikiş izler sorun olabilecektir.

İpuçları

Evde yüzdeki çukurlardan kurtulmak için kimyasal peeling ya da diğer tedavileri uygulamaya çalışmayın. Çünkü bu işlemler eğitimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.