Yüzdeki et benleri nasıl yok edilir?

0
Sarışın kadın
Yüzdeki et benleri nasıl yok edilir

Et benleri deri üzerinde oluşan, cilt renginde ve kökü olmayan deri parçasıdır. Doğuştan meydana geldiği gibi sonradan da oluşabilirim. Neden kaynaklı olarak meydana geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Doğuştan herhangi bir et beninin sonradan oluşması, 20 ile 40 yaşları arasında meydana çıkabilir. Kesin sebebi olmamasına rağmen, et beni çıkmasını ya da çoğalmasını sağlayan durumlar vardır. Bunların başında daha çok terleyen yerlerde oluşması daha yaygın görüldüğü için, ter tetikleyici olarak ele alınabilir. Ayrıca; ani kilo kaybı, şişmanlık, hamimilelik, menapoz, stres, hormonal duruma bağlı rahatsızlıklar olarak sıralanmaktadır. En çok çıkıldığı bölgelerin başında koltuk altı bölgesi gelir. Boyun, erkek- kadın genital bölgelerinde de meydana gelmesine sık olarak rastlanılmıştır.

Yüzdeki et benleri nasıl yok edilir? Et beni tedavisinin doktor kontrolü ile yapılması gerekmektedir. Çeşitli bitkisel çözümler, doktor kontrollerinden sonra denenmelidir. Et benlerinin herhangi bir zararı olmamasına rağmen, doktora başvurmak da tedavinin başlangıcı için bir adım atmaktır.

Et benlerini elektrokroter denilen bir yöntemle ya da lazer yöntemi ile aldırmak mümkündür. Bu yöntemlerin uygulama esnasında uygulama yapılacak bölge lokal olarak uyuşturulur. Daha sonra ısı yardımı ili yakılma işlemi uygulanır. Uygulamalarda ısı ya da dondurma yapılarak, değişen yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. İki yöntemde de amaç bölgeyi yakmaktır. Bu uygulamaları doktorun yapması gerekmektedir; çünkü sadece yakılması ile işlem tamamlanmamaktadır. Yakılma işleminden sonra bölgenin yanmış hücre dokuları temizlenir. Doktor gerek duyarsa eğer, çıkarılan doku incelenmek üzere patalojiye gönderilir. Gerekli pansumanlar yapıldıktan sonra işlem sona erer. Yaklaşık olarak iyileşme süresi bir hafta ile on gün arasında değişmektedir. İşlem sonrasında aniden meydana çıkan bir ağrı karşısında hemen doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Enfeksiyon riski ağrı ile kendini belli etmiş olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.