Yüzdeki lekeler nasıl geçer? Neler yapmak gerekir?

0
pürüzsüz yüz
Yüzdeki lekeler nasıl geçer

Kimse lekeler ile dolu bir yüz ile insanların karşısına geçmek istemez. Yüzdeki lekeler birçok kişinin baktığında fark etmediği oluşumlar olsa da çoğu kişi yüzdeki lekeler nasıl geçer diye düşünüp, uygun tedavi arayışına giriyor. Birçok tedavi yöntemi ile yüzünüzdeki koyu lekeler veya izlerin daha az fark edilir olmasını sağlayabilir hatta bazı durumlarda tamamen bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Lekeler ve tedavi yollarını öğrenerek yüzünüzdeki lekeleri daha az fark edilir hale getirebilirsiniz.

Yüzdeki lekeler nasıl geçer: Tarifi

1

Yüzünüzdeki lekelerin hangi tür olduğunu belirleyin. Lekelerden doğru bir şekilde kurtulabilmek için öncelikle onların ne olduğunu bilmelisiniz. Yaşlanma lekeleri gibi bazı lekeler, reçetesiz satılan bir takım kremler ile giderilebilir ancak çiller ve benler gibi lekeler bu kremler ile tedavi edilemez. Lekelerinizin tabiatını anlamak doğru hamleyi seçmenize yardımcı olacaktır. Eğer cildinizdeki lekeler ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bir dermatoloji uzmanına danışabilirsiniz.

2

Güneşten uzak durun. Popüler inanışın aksine, yaşlanma lekeleri yaşlanma nedeniyle ortaya çıkmaz. Bu lekelerin sebebi güneş ışınlarına olan maruziyettir. Güneş ışınlarına ne kadar maruz kalırsanız bu lekeler de o kadar koyu renkli olurlar. Melazmadan kaynaklanan çiller ve lekeler de güneş ışınlarına maruziyet ile daha koyu görünürler. Eğer dışarı çıkmayı seviyorsanız her zaman güçlü bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Tercihen titanyum dioksit ve çinko oksit bazlı kremler daha faydalı olacaktır. Bu önlemler bazı lekelerin renginin açılmasına yardımcı olabilir veya en azından onların daha da koyu hale gelmesini engellerler.

3

Reçetesiz satılan cilt beyazlatma kremlerini uygulayın. Reçetesiz satılan hidrokinon kremleri yaş lekeleri ve melazma lekelerinin renklerinin açılmasını sağlayabilir. Bu etkiyi melanin üretimini azaltarak yaparlar. Ancak bu kremler yaşlılık lekelerinden ziyade melazma gibi hormonal sebeplerden ileri gelen renk değişikliklerini tedavide daha başarılıdırlar.

4

Reçeteli satılan ilaç alternatiflerini araştırın. Eğer reçetesiz kremler cilt lekelerinizi azaltmadıysa reçete edilerek alınan ve güçlü kremleri deneyebilirsiniz. Bu kremler retinol içerikli veya güçlü hidrokinon içerikli kremler olabilir.

5

Lekeleri yok etmek için seçeneklerinizi araştırın. Eğer reçeteli satılan kremler bile lekelerinizi yeterince solduramadı ise veya benleriniz ve çilleriniz varsa veya kremlere yanıt vermeyen başka türlerde lekeleriniz varsa cilt lekelerinizin dermatologlar tarafından çıkarılması gerekebilir. Lazer tedavileri, mikrodermabrazyon veya eski usul lekenin ciltten kesilerek çıkartılması gibi yöntemler ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz.

İpuçları ve uyarılar

  • Melazma genellikle gebelikte ortaya çıkar ve gebelik nedeniyle ortaya çıkan melazma gebelik sonrası kendiliğinden solar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.