Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer

| 2013/02/06 | 0 Comments
sivilce izleri tedavisi

yüzdeki sivilce izleri tedavisi

Şişme, sürekli kırmızılık ve cilt üzerinde lekeler sinir bozucu olabiliyor. Sivilcelerin düzelmesini beklerken bir anda sivilce izleriyle başınıza yeni bir dert daha almış olabilirsiniz. Neyse ki, sivilce izleri için bazı çareler bulunuyor. Bunları birlikte inceleyelim.

Minör Sivilce izleri

Yüzdeki sivilce izleri tedavisi için ilk olarak sivilce izlerinin türü belirlenmelidir. Eğer küçük sivilce izleriniz varsa Tretinoin (Retin-A) veya Alfa Hidroksi asitler içeren basit topikal kremler ile yüzünüzü pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Bu topikal kremler dermatolog tarafından reçete edilmektedirler.
Yüzdeki sivilce izleri için kimyasal peeling veya mikrodermabrazyon tedavileri iyi birer seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu tedaviler ile cildin üst tabakası soyulur ve  cilt altında bulunan yumuşak, pürüzsüz katmanı açığa çıkar. Dezavantajı ise bu tedaviler sonrasında birkaç gün yüzünüzün kırmızı kalmasıdır.

Derin Sivilce izleri

Derin Sivilce izlerinin tedavisi daha zordur. Bu tür derin sivilce izleri sadece evde tedavi ile tamamen ortadan kalkmayacaklardır. Bu konuda bir dermatologdan yardım almanız gerekmektedir. Dermatoloğunuz size büyük bir olasılıkla dermabrazyon, lazer ile cilt soyma veya fraksiyonel lazer ile cilt soyma gibi seçenekleri önerecektir.

Dermabrazyon bir tel fırça ile cildin üst tabakasının kaldırılması yöntemidir. Bu süreç biraz  ağrılı olabilir ve bir hafta kadar cildinizde kırmızılık görülebilir.

Lazer ile cilt soyma cildin ikinci katını ortaya çıkarmak için cildin ilk katmanının çıkarılmasını hedef alır. Bu süreç de biraz ağrılı olabilmektedir.

Yüzdeki sivilce izleri tedavisinde yeni yöntem fraksiyonel lazer ile cilt soymadır.  Fraksiyonel lazer ile cilt soymadır önemli ölçüde iyileşme süresini kısaltmaktadır.

Bu tedavilerin hepsinin olumsuz özellikleri (ağrılı olmanın yanı sıra) pahalı ve genellikle sağlık sigortası kapsamında olmamasıdır. Ancak sonuca baktığınızda tüm bu olumsuz özellikler daha güzel görünmeniz için bir engel değildir.

Yüzdeki sivilce izleri için bitkisel yöntemler

Krem veya lazer ile sivilce izleri tedavisi size bir kabus gibi geliyorsa, o zaman doğal alternatifler bulmak iyi bir seçenektir. Doğal sivilce izi  tedavileri nesillerdir kabul görmüş ve evde uygulanacak kadar basit yöntemlerdir.

Sivilce izlerini azaltmak için aloe vera nesillerdir kullanılmaktadır. Domates kırmızı sivilce izlerini ortadan kaldıracak sitrik asit ile doldurulur. Süt de sivilce izi tedavisine yardımcı olur. Tüm bu yöntemler için bitkisel sivilce tedavisi kategorimizdeki maskelere göz atabilirsiniz. Bu maskeler size sivilce izlerinizi yok etmek için çok yardımcı olacaktır.

Sandal ağacı ve Gül Suyu

1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve 1 yemek kaşığı gül suyunu eşit miktarda birleştirin. Bir macun kıvamına gelinceye kadar gül suyu ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Sivilce izlerinin bulunduğu bölgeye karışımı sürün ve en az 30 dakika boyunca bekletin. Hatta bütün gece boyunca bekletmeniz daha faydalı olacaktır. Yatmadan önce karışımı yüzünüze sürüp sabaha kadar yüzünüzde bırakabilirsiniz. Bu karışım cilt tonunu eşitlemek ve kızarıklığı azaltmak için de etkilidir. Haftada birkaç kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Limon suyu

Yüze limon suyu sürmek cildin pH dengesini düzenler, bakterileri yok eder ve ölü cilt hücrelerini uzaklaştırır. Cildinize limon suyu uygulayıp 10 15 dakika bekletebilirsiniz. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Elde ettiğiniz inceltilmiş limon suyunu yüzünüze sürün. Bu uygulamayı yapmadan önce cildin küçük bir alanında (bilek bölgesi gibi) cildinizin limona olan hassasiyetini test edin.

Domates

Yüzdeki sivilce izleri görünümünü azaltmak için başka bir yol da doğrudan cilde domates uygulamaktır. Yarım bir domatesi yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 dakika boyunca cildinizde bırakın. Domates cilt yüzeyi üzerindeki yağ kontrol eder ve düzeltir.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Bitkisel bakım, Bitkisel sivilce tedavisi, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.