Yüzdeki sivilce izlerinin tedavisi için kullanılan yöntemler

0
Akne izleri
Yüzdeki sivilce izlerinin tedavisi

Sivilciler teninizin üzerinde çıkmaya başladığı zaman sıkıntılıdır, ama bir yara izi bırakırsa bu büyük bir sorun olur. Akne yaraları tip olarak kırmızı noktalar şeklindedir ve haftalar hatta aylar sonra ortadan kalkarlar. Sivilce yaraları ve bununla ilişkili derinin renk değiştirmesi ile ilgili sorunlar yüksek dozlu ürünler ile tedavi edilebilir.

Peeling

Sivilce izlerinin doğal yollar ile hafiflemesi ve solması peeling ile gerçekleşir. Peeling sayesinde dökülen deriler, alttaki sağlıklı deri hücrelerinin üst tabakaya yerleşmesini sağlar ve üst tabakaya çıkan bu deri hücreleri taze ve canlıdır. İnce telli bir fırça kullanarak ya da kuru bir cilt fırçası ile hafifçe alana masaj yaparak peeling uygulayabilirsiniz. Tekrar eden peeling sivilce izlerinden tamamen kurtulmak için gereklidir. Derinin rengi solana kadar haftada en az bir kez peeling uygulanmalıdır.

Sivilce izlerinizin ortadan kalkmasına yardım edecek birkaç yüksek dozlu peeling yöntemi vardır. Peeling sivilce izlerinin görünümünü ve kızarıklık izlerini azaltır. Peeling %2 salisilik asit ve glikolik asit çözeltisi içerir ki bu da sivilce izlerinin iyileşmesini sağlar.

Salisilik asit sivilceleri ve yaralarının tedavisini etkiler çünkü cilt hücreleri arasındaki bağları zayıflatır ve tahriş riski çok az olacak şekilde ölü hücrelerin dökülmesini sağlar. Eğer glikolik asitli bir peeling seçerseniz, derinin altında kalan tabakanın kollejen üretimini artırmasına yardımcı olacaktır ki bunun sonunda da yara içermeyen bir deri ortaya çıkacaktır. En iyi sonuçlar için haftada iki veya üç kez peeling kullanın.

Sivilce lekeleri için üretilen jeller

Sivilce lekelerinin tedavileri, sivilcelerin ilk görüldüğü anda etki etmek ve ayrıca yara izini minimize etmek için formüle edilmiştir. Bu jeller %2 oranında salisilik asit içerir. Sivilcinin solmasını sağlamak ve yaralanmayı engellemek için yatmadan önce jeli doğrudan sivilcenin üzerine bir pamuk yardımı ile sürün. Parmaklarınızı kullanmaktan kaçının çünkü bu elinizdeki bakterilerin sivilceye aktarılmasına neden olabilir ki bu daha da rahatsız edici bir durumdur. Sabah yüzünüzü yıkayın. Bu yaralanmayı engellemede yardımcı olacaktır.

Eğer yaralanmalar meydana gelirse, jeli etkilenen alana düzenli olarak uygulamaya devam edin. Zaman geçtikçe jel yaranın soyulmasını sağlayacaktır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon dermatologlar tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir ve tıbbi masajlar cildin üst tabakasını süpürür. Alüminyum oksit veya magnezyum oksit kristalleri bir makine ile kullanılır ve yüzünüzdeki harap olmuş bölgeyi temizler. Mikrodermabrazyon makinesi kristaller dağıtmak için pozitif bir basınç kullanır ve kristaller emmek için vakum benzeri bir emme etkisi yaratır. Ayrıca makine işlem süresince dolaşımı artırır. Hastalar işlem sırasında hafif bir ağrı hissedebilir ama bu ağrıyı hissetmemelisiniz. Microdermabrazyonun sizin için doğru olup olmadığını sadece bir dermatolog veya tıbbi sertifikası bulunan bir uzman belirleyebilir.

Lazer ile cilt soyma

Lazer ile cilt soyma acısız bir işlemdir ki yaralı cilt hücrelerindeki deri hücrelerini kapatır ve temiz deri tabakasının yer almasını sağlar. Bu genellikle bir dermatolog ofisinde, tıbbi spa salonlarında ya da ayakta tedavi yapılan tesislerde uygulanır. Bu işlem boyunca, konstre edilmiş bir lazer yüzdeki sivilceye yarasına yönlendirilir. Lazerin işaretlediği alanlarda sivilce yaraları ve yüzey tabakadaki ölmüş deri hücreleri de yok edilir. Lazer tedavisi sonrasında yarasız ve taze bir cilde kavuşursunuz. Lazer ile cilt soyma tedavisini almadan önce bir uzman görüşü almak için dermatoloğa görünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.