Yüzdeki yağ bezeleri nasıl oluşur nasıl önlenir?

0
Yeşil far, Bronz ten
Yüzdeki yağ bezeleri

Genellikle 20-40 yaş arası kişilerde görülür. Fakat istisna olarak ileriki yaşlarda da görülebilir. En önemli sebebi genetik olmasıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı her insanda yağ bezeleri oluşabilir ve bu yağ bezelerinin önlenmesi yine herkes için farklı yöntemler içerir. Yüzdeki yağ bezeleri boyutlarına göre tehlike arz edebilir. Boyutu büyük olan yağ bezeleri her zaman için tehlikelidir. Peki insanlarda yağ bezeleri genellikle nasıl oluşur:

  • Ergenlik çağında veya ergenlik çağına yeni giren kişilerde fazlaca görülür.
  • Karaciğerden gelen rahatsızlıklardan dolayı yüzde yağ bezeleri oluşabilir.
  • Yağlı bir vücut ya da vücudun fazlaca yağ üretmesi sonucunda yüz bölgesinde yağ bezesi oluşabilir.
  • Yetişkinlerde fazlaca görülen kolesterol yüksekliği, yüzde yağ bezesi oluşturur.
  • Kuru bir cilde sahip olan kişilerde yağ bezeleri oluşabilir.
  • Yüz gözeneklerinin tıkalı olması yağ bezeleri oluşturabilir.
  • Genetik olarak doğuştan gelen özelliğiyle oluşabilir.
  • Bayanlarda çıkmasının en önemli sebebi makyaj malzemeleridir.
  • Kan yağlarındaki yükseklik yağ bezesi oluşmasını sağlamaktadır.
  • Şeker hastalarının birçoğunda görülebilir.

Yüzdeki yağ bezeleri nasıl önlenir?

Yağ bezelerinin kendiliğinden geçmesi yüzde 1’lik çok küçük bir ihtimale dayanır. Bu nedenle yüzdeki yağ bezelerini bir şekilde tedavi etmek gerekmektedir. Yüz bölgesinde oluşan yağ bezelerini önlemek için lazer tedavisi veya buhar tedavisi uygulanmalıdır. Yüzdeki yağ bezelerini önlemek için en kesin sonuç veren ve en iyi çözüm yolu bu iki yöntemdir.

1

Lazer tedavisi ile yüzdeki yağ bezelerini önlemek için, lazer ile yağ bezelerini yakarak önlenebilir.

2

Buhar tedavisi ise, yağ bezesi bulunan bölgeye buhar verilerek gözenekler genişletilir ve yüzde bulunan yağ bezesi bölgesi temizlenerek önlenir.

3

Düzenli olarak cilt bakımı, yüz bakımı yapan kişilerde daha iyi önlenebilir.

4

Dermatologun kontrolünde uygulanan soyucu veya yakıcı kremler kullanılarak yağ bezeleri azaltılabilir. Bu kremler deriyi yenilediği için yeni çıkacak olan deride yağ bezeleri azalır.

5

Yüz bölgesine uygulanan kimyasal ilaçlar (peeling) sayesinde yağ bezeleri önlenebilir ya da azaltılabilir. Yine bunun da dermatolog kontrolü ile uygulanması size fayda sağlayacaktır.

6

Göz çevresinde yağ bezelerini önlemek içinse plastik cerrahi uygulanmalıdır. Plastik cerrahi yönteminde yağ bezelerini kesme işlemi uygulanır ve ufak dikişlerle yok edilebilir.

7

Yüzdeki yağ bezesi elektrikle yakılarak yok edilebilir. Bunun tıbbi adı koterilezasyondur. Bu yöntem sonucunda yara oluşur ve oluşan yara tahmini 10 günde geçer.

Uyarı: Bitkisel tedavi yöntemlerini kesinlikle hekim kontrolünde yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü hassas ciltlere sahip olan kişilerde bitkisel yöntemler kötü sonuçlar doğurabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.