Yüzdeki yararlı bakterileri arttırmak

0
Yüz
Yüzdeki yararlı bakterileri arttırmak

İnsan vücudu bakteriler ile karmaşık bir ortaklık içinde yaşamaktadır, ancak bazı bakteriler zararlı olabilir. Yüzünüzdeki yararlı bakterileri arttırmak, yüzünüze zararlı bakterilerin yerleşmesini önleyebilir. Cildinizdeki zararlı bakteriler sivilce gibi sağlık sorularına yol açabilir. Bu zararlı bakterilerden nasıl korunabileceğinizi öğrenirseniz, cildinizdeki yararlı bakterilere zarar vermeden sivilceleri azaltabilirsiniz.

Yüzdeki yararlı bakterileri arttırmak için gereken mazlemeler

  • Probiyotik yoğurt
  • Yüz temizleyici jel
  • Güneş koruyucu krem

Yüzdeki yararlı bakterileri arttırmak için ne yapmalı?

1

Yüzünüzde yağ ve kir birikmesini engellemek için her gün yüzünüzü yıkayın. Eğer yüzünüzde ağırı yağ ve kir birikir ise cilt gözeneklerinizin kapanmasına neden olabilir. Bu durum da zararlı bakterilerin tıkanan bu gözeneklerde üreyerek sivilce gibi sağlık sorunlarına neden olmasını kolaylaştırır.

2

Yağa karşı etkili bir şampuan kullanın. Saçlardaki yağlar da yüz cildinizde bakterilerin artmasına neden olabilir. Aşırı yağdan korunmak için yağa karşı etkili bir şampuanla günde bir kez saçlarınızı yıkayın.

3

Yüzünüze dokunmaktan kaçının. Yüzünüze dokunmak, zararlı bakterileri yüzünüze taşımanıza neden olabilir. Zararlı bakteriler yüzünüzde üremeye başlarsa, yararlı bakteriler için gerekli kaynaklar azalır ve cildinizin bakteriyel dengesi bozulur.

4

Eğer güneşe çıkacaksanız güneş kremi kullanın. Güneş ışınları cilde zarar verebilir ve bu da bakterilerin üremesine fırsat verir.

5

Yağ bazlı nemlendirici ve makyaj ürünleri kullanmaya son verin. Bu ürünlerdeki yağ, cilt gözeneklerinin kapanmasına neden olarak zararlı bakterilerin bu gözeneklerde üremesine imkan verebilir. Bu sivilcelere neden olurken bir yandan da cildinizdeki yararlı bakterilerin azalmasına sebebiyet verir.

6

Sindirmesi zor gıdalardan kaçının. İnce barsak ve kalın barsaklardaki zararlı bakteriler, sindirilmemiş gıdalara bayılırlar. Bu gıdaları tüketir ve toksinler salgılarlar. Bu toksinler barsaklardan emilip cilde kadar ulaşabilir ve ciltte de zararlı bakterilerin yerleşmesi için uygun ortam yaratırlar.

7

Antibiyotik kullanımından gerekli haller dışında kaçının. Antibiyotiklerin çoğu, zararlı bakteriler ile birlikte yararlı bakterilerin de ölmesine neden olur. Yararlı bakterilerin ölmesi de antibiyotik kullanımı bittikten sonra zararlı bakteriler için uygun bir yerleşme ortamı sağlar.

8

Reçetesiz ilaç kullanmaya bir son verin. İlaçlar vücudunuzun doğal sindirim sistemini bozabilirler. Bu bozukluk da yararlı bakterilerin azalması, zararlı bakterilerin artması ile seyredebilir. Eğer herhangi bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa bu ilacın sindirim sistemi üzerine muhtemel etkilerini doktorunuz ile konuşun.

9

Yoğurt tüketerek probiyotik yani yararlı bakterileri vücudunuza alın. Bu bakteriler sindirim sistemindeki dengeyi sağlayabilir, zararlı bakterilerin üremesini azaltarak toksin salgılamalarına ne engel olur.

İpuçları ve uyarılar

  • İşlenmiş gıda ve etlerin tüketiminden kaçının. Bu ürünler probiyotik bakterilerin üremesini engelleyebilecek hormonlar ve antibiyotikler içerebilir.
  • Eğer yüzünüze bir cilt bakım rejimi uyguluyorsanız, bu uyguladığınız ürünlerin yüzünüzdeki iyi huylu bakterileri nasıl etkileyeceği konusunda bilgi sahibi olun. Çoğu cilt bakım ürünleri zararlı bakteriler ile birlikte yararlı bakterileri de öldürmektedir. Bu da kendi başına sivilce sorununa yol açabilecek bir durumdur.
  • Yüzünüzü çok sık yıkamaktan kaçının. Çok sık yüz yıkamak yüzünüzün kurumasına ve derinizin kuruyup dökülmesine yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.