Yüze iyi gelen bitkisel yağlar

1
bitkisel yağlar
bitkisel yağlar

Yüz bölgesi vücudumuzun odak noktasıdır ancak yüz için üretilen çoğu temizleyici, krem, losyon ve tedavi kimyasal maddeler ile doludur ve bu ürünler hassas ve nazik ciltler için uygun olmayabilir. Bu nedenle birçok insan doğal tedavi yöntemlerine yöneliyor ve yüze iyi gelen yağların ne olduğunu merak ediyor. Esansiyel yağlar yüzünüzün cildini beslemesi ve nemlendirmesi yönüyle gerçekten bulunmaz birer nimettir. Bize de bu yazımızda yüze iyi gelen yağlardan bahsedeceğiz.

Esansiyel yağlar

Esansiyel yağlar aslında tam olarak yağ sayılmazlar. Çoğunluğu kehribar veya sarı renkte, bitkilerin yaprakları, kökleri veya gövdelerinin kaynatılıp buharlarının damıtılması ile elde edilen sıvılardır. Bu yağlar genellikle yüzde kullanmak için uygundur ancak taşıyıcı bir yağ veya başka bir solüsyon ile seyreltilmeleri gerekir. Esansiyel yağlar çok yoğundur ve cilde hiçbir zaman seyreltilmeden uygulanmamalıdır.

Kullanım alanları

Esansiyel yağlar çok çeşitli cilt sorunlarında ve cilt bakımında kullanılabilirler. Yüzünüze buhar uygulaması yapacağınız zaman suya birkaç damla katmak yüzünüzü derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Doğal ve ev yapımı yüz maskelerinde ise 3-4 damla esansiyel yağ kullanılabilir. Yüz için yağlar ve kremler hazırlanırken 15 damlaya kadar esansiyel yağ kullanılabilir ancak taşıyıcı olarak badem yağı veya yüz kremleri, losyonları da tarife eklenmelidir.

Kuru yüze iyi gelen yağlar

Kuru cilt, ciltteki yağ yapımının yeterli olmadığı zaman meydana gelir. Cildi üstten koruyan yeterli yağ tabakası olmadığından cilt nemi hapsedemez ve kurur. Yasemin ve gül esansiyel yağları kuru ciltte kullanmak için idealdir. Bu yağlar, taşıyıcı yağlar veya losyonlar ile kullanıldığında cildi yatıştırır ve rahatlatır. Bu yağların aynı zamanda antimikrobik özellikleri de vardır. Ciltteki çatlaklardan giren bakterilerin üremesini ve enfeksiyona yol açmasını önlerler.

Yağlı yüze iyi gelen yağlar

Yağlı ciltlerde cilt aşırı yağ salgıladığı için cildin üzerinde bir yağ tabakası oluşur. Limon, portakal, nane ve greyfurt esansiyel yağları yağlı cilde iyi gelir, cildin aşırı yağ üretimini azaltırlar.

Sivilceli yüze iyi gelen yağlar

Sivilceli ciltler hassastır ve yağlı olmaya eğilimlidir. Sedir ağacı, sardunya ve çay ağacı esansiyel yağları sivilceli ciltler için idealdir. Bu yağlar hem mikropları öldürmeye yardımcı olur hem de cilt gözeneklerini derinlemesine temizlerler.

Dikkat edilmesi gerekenler

Genel yüz bakımı ve özel cilt sorunlarına iyi gelen çok çeşitli esansiyel yağ vardır. Her zaman kullanmayı düşündüğünüz esansiyel yağın özelliklerini, cilt tipinize uygun olup olmadığını araştırın. Greyfurt yağı gibi bazı esansiyel yağlar cildin güneş ışığına karşı hassasiyetini arttırabilirler. Bu da direkt güneş ışığına maruz kalmanız durumunda güneş yanıklarına neden olabilir. Bu nedenle kullanmayı düşündüğünüz yağın özelliklerine dikkat etmelisiniz.

1 Yorum

  1. ben de macadamia yağını önermek isterim. Cildimi o kadar çok rahatlattı ki anlatamam. Mutlaka deneyin. Türkiye de çok bilinmiyo malesef. Ben doa kozmetikte buldum ve bayıldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.