Yüzün önüne düşen buklelerle başa çıkma yolları

0
Bukleli saç
Bukleli saç

Düzensiz bukleler çoğu kıvırcık saçlı kızların yaşadığı bir sıkıntıdır. Bu bukleler kıvırcık saçların gösterişli ve şık görünmesi konusunda her zaman engel olmuştur. Kafkas kadınlarının saçlarından daha zorlu ve kıvırcıklığa yatkın saçlara sahip kadınların saçlarının yüzlerine düşüp dağınık görünmelerini engelleme konusunda zorluk yaşarlar. Kıvırcık saçlı kadınların saç çizgisindeki saçlarını kontrol etmekte zorlanmaları genel problemleridir. Doğru saç bakım ürünlerini kullanmak bu tür saçlarda fark yaratılmasında  kıvırcık saçlı kadınların yardımcısıdır. Ama uygun saç şekillendirme yöntemini bulabilmek oldukça zordur. Isı yoluyla saç şekillendiren aletleri kullanmak ve kabaca havluyla saçları kurutmak bukleleri kontrol altına alma konusunda işleri zorlaştırır.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

– Sülfatsız şampuan ve saç bakım kremi
– Bukleler için özel formüllü saç kremi
– Saç jölesi
– Saçlarınızın emebileceği saç kremleri
– XL tişört
– Saç şekillendirici jel
– Saten eşarp
– Antifriz özellikteki saç serumu
– Lastik toka
– Fındık yağı
– Saten yastık kılıfı
– Yoğun formüllü krem
– Doğal kıllı saç fırçası
– Hindistancevizi yağı

Açıklamalar

1

Saçlarınızı haftada 1 veya 3 kere yıkayın. Saçlarınızın gerçekten kirlendiğini düşünene kadar yıkamayın. Kıvırcık saçlar genelde kuru ve cansızdırlar. Şampuanların içlerindeki kimyasallar da buklelerin kurumasına sebep olur. Saçlarınızı yıkayacağınız zaman sülfatsız şampuan ve bukleler için özel formüllü saç kremi kullanmaya özen gösterin. Daha iyisi için köpürmeyen ve temizleyici özellikteki saç kremlerini şampuan yerine de kullanabilirsiniz.

2

Duştan çıkmadan önce tamamen ıslak halde olan saçınıza bukleler için özel formüllü saç kremini uygulayın. Kremli saçlarınızı iri dişli duş tarakları ile tarayın. Tarama işleminiz bitince saçınızı sıkarak saçınızdaki fazla sudan kurtulun. Sonra da xl bir tişörtle saçlarınızı sarın ve geri kalan ıslaklığı emmesini sağlayın.

3

Saçlarınız hala biraz ıslak haldeyken az miktarda saç jölesini parmak uçlarınıza sıkın ve saç çizginizdeki saçlarınıza uygulayın. Bir saten eşarbı geniş bir saç bandı olarak kullanabileceğiniz şekilde katlayın. Bu saç bandını saç çizginizin orta kısmından geçecek şekilde saçınıza geçirip arkadan bağlayın. Saçlarınız kuruduğu zaman saten eşarptan yapmış olduğunuz saç bandınızı çıkarabilirsiniz.

4

Bir damla antifriz özellikli serumu kuru halde olan saçınıza sürün. Bu dışarı çıktığınızda saçlarınızın yeniden buklelenmesini engelleme konusunda size yardımcı olur. Özellikle de nemli havanın hakim olduğu zamanlarda saçlarınıza antifriz özellikli serum uygulamanız saçlarınızın yeniden buklelenmemesi konusunda önemlidir.

5

Geceleri yatmadan önce saçlarınızı gevşek bir biçimde tepeden atkuyruğu şeklinde bağlayın. Avuç içinize az miktarda fındık yağı dökün ve sonra bu yağı saç çizginize parmak uçlarınızla yayın. Saten kılıflı bir yastıkla uyumanız ya da saten bir eşarpla saçlarınızı bağlayarak uyumanız saçlarınızın düzleşmesini sağlar ve saçlarınızda düzensiz buklelere yol açan kırıkların oluşmasını önler.

Püf Noktaları ve Uyarılar

– Her hafta saçınızı size uygun yoğun formüllü bir saç kremi ile yıkayın. Eğer saçlarınızı yıkadıktan sonra kremlemeye vaktiniz yoksa yatmadan önce saçlarınıza bolca hindistancevizi yağı sürüp sabah kalkınca yıkayın.

– Saç çizginizi tararken buklelenmeye sebep olacak fırçaları kullanmaktan kaçının. Doğal kılları olan saç fırçalarından kullanın.

– Saç çizginize saç maşası, düzleştirici veya saç kurutma makinesiyle müdahalede bulunmamaya dikkat edin. Bu tarz ısı yoluyla saç şekillendirmede kullandığımız aletler saçların kırılmasına ve yıpranmış buklelere yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.