Yüzünüze spa bakımı yapın

0
evde yüz bakımı
spa bakımı

Güzellik salonlarına fahiş ücretler ödemeden vücudunuzun ihtiyacı olan spa deneyimini ona vermek artık çok kolay. Temizleme, peeling, maske, forma sokma ve nemlendirme gibi birçok cilt bakımı evde de çok basit yöntemlerle uygulanabiliyor, hadi siz de verdiğimiz tarifle evde kolayca yüzünüze spa bakımı yapın. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak cildinize etkili bir spa tedavisini tattırın.

Spa bakımı için gereken malzemeler

  • Yüz peelingi
  • Yüz kesesi
  • Tonik
  • Pamuk parçaları ya da makyaj temizleyici pedler (pamukları)
  • Yüz bakım maskesi
  • Nemlendirici
  • Havlu

Spa bakımı için yapılması gerekenler

1

Cilt tipinize uygun temizleyici kreminizi yüzünüze ve boynunuza sürerek iyice temizleyin. Temizleme yüzünüzdeki kiri atar gün boyu cildinizde oluşan yağlardan arındırır ve cildinizi bakıma hazırlar. Cilt temizleyicinizi nemli yüzünüze uygulayın ve köpürtün. Yaklaşık 30 saniye boyunca yüzünüze masaj yapın. Ve daha sonrasında iyice durulayın. Sakın kurulamayın.

2

Yumuşak bir keseyle yüzünüzü narince keseleyin. Cildinizi keselemek bütün bakımların en önemli unsuru olan ölü hücrelerinizi vücudunuzdan atmanıza yardım eder. New York City spasının sahibi Robin Evans “Özellikle kış ayları gibi havaların kuruduğu zamanlarda cildimiz ölü derileri dökmek yerine onları üzerinde tutar.” demiştir. Düzenli olarak cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak teninizin ışıltısını artırır, aynı zamanda cildinizde besinlerin emilimini kolaylaştırır. Tüm bunlara ek olarak mat görünümlü cildinizden eser bırakmaz. Bazı cilt yenileyici kremler şeker, tuz, jojoba ve kahve taneleri gibi ölü derinizi uzaklaştırıcı maddeler içerirler. Bu tarz cilt yenileyici kremleri nemli ve temiz cildinize küçük bir parça alarak dairesel hareketlerle 30 saniye boyunca yedirin. Suyla iyice durulayın.

3

Yüz maskenizi uygulayın. Piyasada onlarca çeşit yüz maskesi bulunmakta ve her biri ayrı bir yönden cilt bakımınıza yardımcı olmaktadır. Kimisi cildinizi gererek forma sokarken kimisi ise cildinizi nemlendirir, yüzünüzde oluşan yağlardan arındırır. Cilt tipiniz için en uygun olanını seçin. Maskenizi göz çevresine gelmemesine dikkat ederek temiz cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Maskenin kurumasını bekleyin. Bu maskeler genellikle yaklaşık 10-20 dakikada kururlar. Maskeniz kuruduktan sonra ılık suyla yüzünüzü iyice durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

4

İyi bir tonik kullanın. İnsanların çoğu toniğin gerekliliğini bilmezler, ancak uygun bir bakımla birlikte kullanıdıklarında tonikler cildinize sayısız yarar sağlamaktadırlar. New York şehri yönetim kurulu sertifikalı dermatolog Hadley King ise “Tonikler akne sorunu yaşayan yağlı ciltlere sahip insanlar için ya da makyajlarının ya da diğer ağır cilt ürünlerinin ardından (güneş kremi gibi) cildini iyice temizlemek isteyen kişiler için oldukça yardımcı ve gerekli ürünlerdir.” demiştir. Tonik cildinizde arta kalmış kiri, yağı, makyajı temizler; yüzünüzü temizleme kremleriyle temizledikten sonra sabunlama görevini üstlenir ve ayrıca gözenekleri sıkılaştırıp cildinizi tazelerken ve gençleştirirken yağ dengesini ayarlar. Küçük bir parça sıvı toniğinizi pamuğa ya da makyaj temizleme pedlerine emdirin. Toniklenmiş pamuklarla yüzünüzü ve boynunuzu silin.

5

Cilt tipinize uygun nemlendiricinizle cildinizi nemlendirin. Cildinizi dindirmek ve hücrelerinizi uyarmak için bir miktar krem ya da losyonla tüm boynunuza ve yüzünüze dairesel hareketlerle kremi yayarak iyice masaj yapın. Cildinizi nemlendiricilerle nemlendirmek sadece cildinizin ışıltısını artırmakla kalmaz aynı zamanda forma sokar ve yaşlılık belirtilerini azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.