Zencefilli saç maskesi tarifleri

0
Zencefil
Zencefil

Zencefil, Zingiber Officinale bitkisinin köklerinden elde edilen popüler bir baharattır. Özellikle Hristiyanların noel kurabiyelerinde ve uzak doğu yemeklerinde kullanılır ancak bu bitkinin kökü aynı zamanda bulantı, solunum problemleri, hazımsızlık ve kalp hastalıkları gibi çok sayıda sağlık sorunu için de kullanılabilmekte. Zencefilli saç tedavileri de bu kullanım alanlarından bazıları.

Saçlarınızın Daha Hızlı Büyümesi İçin Zencefilli Saç Tedavisi

Zencefil saç derisindeki kan dolaşımını arttırır. Saç derisindeki kan dolaşımı arttığında saç kökleri uyarılır ve böylece saç büyümesi hızlanır. Zencefildeki yağ asitleri ince telli saçlar için mükemmeldir. Saç dökülmesi, saç seyrelmesi veya beğenmediğiniz bir saç kesimi sonrası saçlarınızın daha hızlı uzaması için bu tarifi kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Küçük bir kasenin içine yaklaşık 1 yemek kaşığı zencefil kökü rendeleyin ve sonra ona 1 yemek kaşığı jojoba yağı veya zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Sonra karışımı saç köklerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika veya daha uzun süre saçınızda bırakın. Saç derinizin ısındığını hissetmelisiniz. Son olarak saçlarınızı iyice durulayın.

Kepekten Kurtulmak İçin Zencefilli Saç Tedavisi

Antiseptik özelliğe sahip olan zencefil kepekten kurtulmanıza da yardımcı olur. Kepekten kurtulana kadar bu tarifi haftada 3 kere uygulayın.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

2 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefille 3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Sonra bir miktar limon suyu ekleyin ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Karışımın tamamına ihtiyacınız olmayabilir, kalan karışımı daha sonra kullanmak üzere buzdolabına koyabilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra 15 ile 30 dakika arasında bekleyin ve sonrasında saçlarınızı iyice durulayın.

Saç Derisi Hassas Olanlar İçin İpuçları

Zencefilin yarattığı güçlü karıncalanma hissi saç derinizi tahriş edebilir ama yine de küçük bir değişiklik ile zencefilli saç tedavilerinden faydalanabilirsiniz. Saçlarınızın daha hızlı büyümesi için zencefilli saç tedavisinde malzemelerin miktarını 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil ile 1/4 su bardağı yağ olarak değiştirip bekleme süresini 10 dakikaya indirebilirsiniz. Kepekten kurtulmak için zencefilli saç tedavisinde kullandığınız yağ miktarını 1/3 su bardağına çıkarabilirsiniz. Unutmayın, kullandığınız zencefil miktarını kendi saçınız için doğru karışımı buluncaya kadar azaltabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.