Zerdeçal ile cilt bakımı nasıl yapılır?

0

zerdeçalZencefil ailesine mensup olan zerdeçal koru sarı renkli tropikal bir bitkidir .Toprak altından başlamak üzere 1 metreye kadar uzayabilir. Baharat olarak kullanılan körinin etkin maddesi olan zerdeçalın kök kısmı toz haline getirilerek kullanılmaktadır.

Zerdeçalın besin olarak tüketilmesi başta kanser olmak üzere bir çok hastalıkta tedavi edici özelliğe sahiptir.

Zerdeçal yemeklere salatalara baharat olarak eklenebilir , bal ya da yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca cilt bakımında maske olarak da kullanılması mümkündür.

Zerdeçal cilt bakımında, akne tedavisinde ve cilt temizliğinde etkin rol oynar. Onarıcı içeriği ile cilt hastalıklarınızı iyileştirir. Harici kullanımda tüylenme sorununa iyi gelir ve tüylerinizi döker. Zerdeçalı evde yaptığınız doğal maskelerin ya da kremlerin tamamına eklemeniz mümkündür.

Cilt çatlaklarına doğum sonrası görülen deri yırtılmalarına yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklara iyi gelen zerdeçal cildiniz için etkin bir temizleyicidir. Güneş nedeniyle oluşan renk bozulmalarında da kullanılan zerdeçal ile ayrıca cilt renginizi açabilirsiniz.

Özellikle oral yoldan zerdeçal kullanımı sağlarken bazı noktalara dikkat etmeniz öneriliyor. Zerdeçal kullanımının aşırıya kaçması halinde mide mukozanız tahriş olabilir. Özellikle gastrit ve diğer mide problemlerini yaşayan kişilerce kullanılması tavsiye edilmez. Eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız bu süreçte zerdeçal tüketmeyin. Hamile bayanların doktora danışmadan zerdeçalı tedavi ya da bakım amaçlı tüketmesi önerilmemektedir.

Yarım çay kaşığı bal , 1 çay kaşığı zerdeçal , 3 yemek kaşığı süt , 2 kaşığı un ve 1 çay kaşığı badem yağını karıştırarak elde edeceğiniz zerdeçal maskesi cildinizi aydınlatıp , ince kırışıklıklarınız düzenli kullanımda giderecektir. Karışımı yüzünüze sürdükten 20 dakika sonra ılık su ile yıkayarak temizlemelisiniz. Zerdeçal maskesini haftada 1 gün uygulayarak düzenli kullanım sağlamanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.