Zerdeçal maskesi ile yüz bakımı

0
Zerdeçal
Zerdeçal

Hindistan’da yüzyıllardır gelinin yüzünü ışıl ışıl göstermek için düğünden önce zerdeçal maskesi ile yüz bakımı yapılmaktadır. Zerdeçal aynı zamanda sivilceleri tedavi için, cilt rengini açmak, cildi daha canlı göstermek ve yaşlanmayla ortaya çıkan lekeleri gidermek için de kullanılmaktadır. Evinizde bulunan malzemeler ile kendi zerdeçal maskenizi yapmanız gayet kolaydır ve haftada bir yapacağınız zerdeçal maskesi ile yüz bakımı birkaç hafta sonra olumlu sonuçlarını gösterecektir.

Zerdeçal maskesi ile yüz bakımı nasıl yapılır?

  1. Ilık su ile yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın. Tüm kozmetik ürünlerin kalıntılarını, losyonları ve makyajınızı temizleyin. Eğer gerekliyse yumuşak bir sabun kullanın. Yüzünüzü temizledikten sonra havlu ile kurulayın.
  2. Çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozunu az bir miktarda Hindistan cevizi yağı ile karışrırın. Homojen bir karışım olana kadar karıştırın.
  3. Alnınızdan başlayarak bu karışımı yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. Göz çevresine fazla yaklaşmamaya özen gösterin.
  4. 20 dakika boyunca uzanın ve dinlenin. Bu zamanı zihninizdeki stresli düşünceleri atmak ve rahatlamak için kullanın. İsterseniz müzik de dinleyebilirsiniz ama önemli olan kendinizi rahat hissetmeniz.
  5. Yüzünüzdeki maskeyi ılık su ile durulayın. Yüzünüz temizlendikten sonra cilt gözeneklerini kapatmak için bir kez de soğuk suyla durulayın. Temiz ve yumuşak bir havlu ile nazikçe kurulayın.
  6. Her zaman kullandığınız nemlendiriciniz ile cildinizi nemlendirin. Cildinizi nemlendirmek zerdeçalın emiliminin devam etmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.