Zorlu cilt lekelerine doğal çözümler

0
cilt lekeli kız
zorlu cilt lekelerine doğal çözümler

Cildin pigmentli bir yapıda olması, çok fazla güneş ışınlarına maruz kalma, tahrişler ve iltihaplar ciltteki melanin miktarının artmasına neden olabilmektedir. Kozmetik cilt beyazlatma kremleri, cildin kurumasına neden olabiliyor. Bitkisel yolllarla koyu lekelerin rengini açacak, düzenli olarak uygulanabilecek bazı basit ev ilaçları bulunuyor. Zorlu cilt lekelerine doğal çözümler getirmek, başlangıçta kolay gibi görünse de bu konuda sabırlı ve düzenli olarak çalışmanız gerekmektedir.

Tüm malzemelerin listesi

Küçük kase
Taze limon
Bal
Süt
Badem yağı
Yulaf ezmesi
Aloe vera jel
Zerdeçal tozu
Turuncu
Domates
Hintyağı
Salatalık

Cilt lekelerine yüz maskeleri

1

Sıcak nemli bez ile yüzünüzü kaplayın. Bezin çok kaynar olmamasına dikkat edin aksi halde ciltte yanıklar oluşabilir. Isı yüzünüzdeki gözenekleri açar. 5 dakika bezi yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı cilt lekelerinin bulunduğu farklı bölgeler için de yapabilirsiniz. Ardından hafif bir sabun ile cildinizi yıkayın.

2

lekeli cilt
cilt lekeleri

Bir yüz maskesi oluşturun. Birer çay kaşığı limon suyu ve sütü bir kaba alın ve karıştırın. Karışımın üzerine ½ çay kaşığı badem yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra su ile iyice durulayın. Bu maske doğal bir şekilde cilt lekelerinin rengini açacak ve cildinizi kurutmayacaktır.

3

Cildinizde cilt lekelerinin bulunduğu alanların üzerine limon suyu sürün. 15 ila 30 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın. Günde iki kez bu uygulamaya devam edin. Hassas cildi olanlar için limon suyunu önermiyoruz.

4

Yulaf ezmesi ile yapılmış bir yüz maskesi deneyin.2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 4 yemek kaşığı sütü karıştırın. Yaklaşık 10 dakika boyunca küçük bir tavada malzemeleri ısıtın. Malzemeler ısındıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Maskeniz ılıklaşana kadar bekleyin ve ardından yüzünüze uygulayın. Yüz maskesini yüzünüzde 15 dakika bekletin. Su ile iyice durulayın.

5

Portakal veya domateske cilt lekelerinin bulunduğu alanı ovalayın. Çatalla ezdiğiniz domatesi lekeli alana da uygulayabilirsiniz. Ezerek elde ettiğiniz domates püresini yüzünüze sürün ve 1 saat boyunca yüzünüzde bekletin. Ardından sıcak suyla yüzünüzü yıkayın.

6

Günde iki kez doğrudan cilde hint yağı sürün. En iyi sonuç için bir gece bekletin. Hiny yağı koyu cilt lekelerinin görünümünü azaltmak için etkili olan risinoleik asit içerir.

7

Günde iki kez doğrudan cilt lekeleri üzerine aloe vera suyu veya jeli sürün. 30 ila 45 dakika bekletin. Bu işlem cilt lekelerinin açılmasına yardımcı olacaktır. Bir aylık süre içinde sonuçlar görülmeye başlanacaktır.

8

Salatalık suyu ile doğal bir cilt beyazlatıcı oluşturun. Salatalığı blenderdan geçirerek suyunu çıkarabilirsiniz. 1 yemek kaşığı salatalık suyu, birkaç damla limon suyu ve bir tutam zerdeçal tozunu karıştırın.  Elde ettiğiniz karışımı cildinizde, cilt lekelerinin bulunduğu alanların üzerine sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

9

Limon dilimleri
Limon

Elma sirkesinin sağlığa sayısız faydası vardır. Bununla birlikte cilt lekelerinin renklerinin açılması konusunda da etkilidir. Elma sirkesinin asidik etkisi sayesinde cilt üzerindeki ölü hücreler ortadan kalkar ve yeni cilt oluşumu desteklenir.  

Elma sirkesinin etkinliğinin daha da çok artması için portakal veya limon suyu ile birlikte de kullanılabilir. 2 ye 1 oranında elma sirkesini seyretlebilirsiniz. Örneğin 2 yemek kaşığı elma sirkesinin üzerine 1 yemek kaşığı portakal veya limon suyu koyabilirsiniz.

Uyarılar

Maskelerdeki malzemelere karşı herhangi bir alerjiniz olabilir veya cildiniz hassas bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle maskeleri uygulamadan önce bileklerinizde test etmeniz gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.